کمبود سلنیوم و مسمومیت


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در انسان می شود ، بنابراین چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند و از بیماری های خاصی رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم ، همراه با استرس ثانویه به دلیل عفونت ویروسی ، منجر به کشان می شود. این عارضه ای از کاردیومیوپاتی است (بیماری عضله قلب که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون به اندام های مختلف بدن مختل می شود) که در بخشی از چین قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم با کمک دولت در اوایل دهه 1970 رخ داد. سال ها. بابا
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک نقش داشته باشد ، نوعی آرتروز که در مناطقی از چین ، تبت و سیبری با کمترین میزان if رخ می دهد. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش دهد.
آجیل برزیلی حاوی مقدار زیادی if (91-68 میکروگرم) است که در صورت مصرف منظم ، می تواند باعث مسمومیت if شود.

مسمومیت سلنا:

اگر مسمومیت ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه با فرمولاسیون نامطلوب باشد که حاوی مقدار زیادی از if است. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر عوارض جانبی شدیدی را به دلیل مکمل مایع که حاوی 200 برابر مقدار برچسب بود ، تجربه کردند. در صورت حاد بودن مسمومیت می تواند باعث علائم گوارشی و عصبی شدید ، سندرم دیسترس حاد تنفسی ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، لرزش ، سبکی ، قرمزی صورت ، نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها مقدار غذای مجاز و مکمل ها را تعیین کرد.
جدول 3: حد فوق العاده قابل تحمل برای مصرف اگر
سن مرد باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماهگی 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 میکروگرم 60 میکروگرم
1-3 سال 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 سال 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 سال 280 میکروگرم 280 میکروگرم
کودک 14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
19 ساله تا 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
شیر مادر ، شیر خشک و غذاها باید تنها منابع سلنیوم برای کودکان باشند.

با تکنیک های فعلی که از Selenium Health به دست آمده آشنا شوید

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری تمرکز می کنیم که می تواند در آنها نقش داشته باشد. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

با توجه به اثرات سلنیوم بر ترمیم DNA ، آپوپتوز و سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی و سایر مکانیسم ها ، از جمله خواص آنتی اکسیدانی آن ، ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.
مطالعات اپیدمیولوژیک رابطه معکوس بین وضعیت سلولی و خطر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و معده را نشان داده است.

بیماری قلب و عروقی

پروتئین سلنیوم به جلوگیری از اصلاح اکسیداتیو لیپیدها ، کاهش التهاب و جلوگیری از کاهش پلاکت ها کمک می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مکمل ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی یا مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

سرم با افزایش سن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با افزایش سن در ارتباط با سن ارتباط داشته باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش آنتی اکسیدان.

بیماری تیرویید

مقدار اگر در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است و سلنیوم ، مانند ید ، عملکردهای مهمی در تولید هورمون تیروئید و متابولیسم دارد.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید