چرا از پولدارترین آدم‌های دنیا ورشکسته و فقیر می‌شوند؟کد: ۱۴۰۱۰۷۲۷۶۷۷۸۱۱۷۱۸۴
، (اخبار رسمی):
«دوست دارم آنقدر ثروتمند شوم که در پولهایم شنا کنم.» این عبارت آرزوی شما هم بوده است؟چرا از پولدارترین آدم‌های دنیا ورشکسته و فقیر می‌شوند؟
مایک تایسون و ببر سیبریچرا از پولدارترین آدم‌های دنیا ورشکسته و فقیر می‌شوند؟
ورشکستگی فیفتی سنتچرا از پولدارترین آدم‌های دنیا ورشکسته و فقیر می‌شوند؟
مسیر سایت علف خرس

ثروت نامحدود و تمام‌نشدنی نقطۀ آرامشی خیلی از آدم‌هاست. جایی که دیگر نیاز نیست نگران پول باشیم؛ اما دیده‌ایم و شنیده‌ایم که این رویای شیرین برای تصور از آدم‌ها نیست و واقعیت زندگی‌شان است. مثلاً بازیگرها و خواننده های بزرگ دنیا؛ افرادی که همه درباره شان شنیده ایم؛ ولی چیزی که کمتر به آن توجه کرده است، رقمهای درشتی است که این افراد هدر داده اند و گاهی حتی به ورشکستگی رسیده اند. شاید فهمیدن علت فقیرشدن این آدم‌ها به ما در اداره امور مالی زندگی خودمان کمک کند.

اگر داستان ورشکستگی سلبریتی‌ها را بخوانیم، چند دلیل عمده، برای همه‌شان صدق می‌کند.

شهرت و ثروتی

وقتی شخصی از هیچ به همه می‌رسد؛ معمولاً نمی‌داند چطور باید از آن همه استفاده کند. این آدم‌ها برای دور کردن حسرت‌های کودکی یا آرزوهای درازشان، دست به خرج‌های بیحسابوکتاب و افراطی می‌زنند. برای مثال، فیفتی‌سنت، رئیس‌جمهور آمریکایی که از فقر و مواد مخدر و زندان به ثروت و موسیقی و شهرت رسیده است، در یک سال گذشته، ۱۷۱ میلیون دلار از دست داد و ارزش خالص دارایی‌هایش (دارایی‌ها منهای بدهی‌ها) منفی شده است.

خرج‌های هنگفت و بی‌برنامه

این داستان مشترک خیلی از سلبریتی های ورشکسته است؛ مخصوصاً آنهایی که از ثروت، به ثروتهای عظیم رسیده اند. اما محدود به آن‌ها نمی‌شود. از فیفتی‌سنت و مایک تایسون گرفته تا برت رینولدز و نیکلاس کیج، همگی خرج‌هایی کرده‌اند که در دورترین خیال‌پردازی‌های ما آدم‌های معمولی هم نمی‌گنجد. اگر بخواهیم روراست باشیم، پولشان را با دست دور ریخته‌اند. جدا از جواهرات، ده ها عمارت، ماشین، قایق و موتورسیکلت مجلل و گران، اینها برخی از خریدهای این افراد بوده اند:

  • هلیکوپتر و جت شخصی
  • زنجیر طلا با هشتاد قیراط الماس
  • ببر سیبری
  • آثار هنری کمیاب
  • استخوان دایناسور
  • قلعه‌های باستانی اروپا
  • کوسه
  • اختاپوس
  • کروکدیل
  • آرامگاه هرمیشکل

مشورت با افراد اشتباه

بوی شیرینی که به مشام برسد، مگس‌ها جمع می‌شوند. دور آدم‌های مشهور و پولدار همیشه شلوغ است. برای همین آن‌ها باید در انتخاب اطرافیانشان دقت کنند. علت از دست رفتن پول زیاد از سلبریتی‌ها، بررسی‌کردن با افراد اشتباه و انجام کارهای شخصی به آن‌ها است. برای مثال، جانی دپ از وکیل سابقش برای کلاهبرداری حدود ۳۰ میلیون دلار شکایت کرده است. البته او ورشکست نشده است. برت رینولدر، ستاره درخشان سالهای دور هالیود، با مشاوره اشتباه مدیر کسب و کار در پروژه های بدی، میلیون ها دلار سرمایه گذاری کرد و زیان دید.

اشتباه‌های شخصی و بی‌تدبیری

هنرمندان بزرگ، سازمان‌های مالی و اشتباه‌های مالی زیادی دارند. لیدی گاگا در پایان یک تور موسیقی که می‌بایست او را پولدارتر کرده باشد، سه میلیون هم بدهکار شد. نداشتن مالی درست باعث شد برت رینولدز و ما تایسون پس از آن، نیمی از اموالشان را از دست بدهند، در حالی که با یک نامیک مالی خوب پیش از ازدواج می‌توان مانع از آن شود. برت رینولدز با گرفتن و که از پس‌دادنش مطمئنی، ۴ میلیون دلار به باد داد. مایک تایسون صدها هزار دلار به ادارات دولتی بدهی داشت. او به ماشین چاپ پول اطرافیانش تبدیل شده بود. بدون اینکه هیچ برنامه‌ریزی مالی در ذهن داشته باشید یا از یک کارشناس مالی کمک بگیرید.

مهم‌ندادن به پول

لیدی گاگا گفته پول برای او نیست و حسرت برت رینولدز پیش از مرگ این بوده که چرا بیشتر پول خرج نشده است.

ای که هیچ‌یک از ستاره‌های ورشکسته‌اند، سواد ویژگی مالی است. داشتن پول زیاد ما را از برنامه‌ریزی و دانش مالی بی‌نیاز نمی‌کند. زیرا ما هرقدر پول داشته باشیم، خرج‌های بزرگ‌تری برایمان ایجاد می‌شود. این ستاره‌ها در حالی که میلیون‌ها دلار پول از دست داده‌اند که می‌توانند با کمک یک مشاور مالی، ثروتشان را چند برابر کنند. کاری که رپر معروف آمریکایی، مستر پی، انجام می شود.

سواد مالی چیزی است که همه به آن نیاز داریم. چه پول پارو کنیم، چه وابسته به اندک حقوقی باشیم که سر ماه به حسابمان واریز می‌شود. اما غم‌انگیز است که مردم عادی هم مثل سلبریتی‌ها دانش مالی سختی ندارند. در حالی که بسیار بیشتر از آن‌ها به آن نیاز دارند.

سایت الف خرس دقیقاً به همین دلیل ایجاد شده است. هدف این سایت این است که همه افراد جامعه با هر سطح مالی، از دانش کافی برای مدیریت پول‌هایشان بهره‌مند شوند. چراکه سواد مالی یکی از الزامات موفقیت مالی است.

سایت علف خرس، یک سایت آموزشی است؛ اما با مطالب ساده و کاربردی و متنوع، مخاطبان را خسته نمی‌کند. الف خرس نسخه پولدار شدن نمی‌پیچد اما مسیر موفقیت مالی را به خوبی نشان می‌دهد.

در این سایت شما می‌توانید یک مسیر را دنبال کنید که از ابتدا تا انتهای مسیر آموزش سواد مالی شما را همراهی می‌کند. در این مسیر شما با اصول سواد مالی که بودجه‌بندی و مدیریت هزینه‌ها، پس‌انداز، مدیریت بدهی، آماده شدن برای بازنشستگی و سرمایه‌گذاری است، آشنا می‌شوید. در ادامۀ مسیرهای، با روش‌های توانمندسازی مالی زنان و آن‌ها در مسیر آشنایان می‌شوید، دربارۀ روان‌شناسی موفقیت مالی یاد می‌گیرید و با مهارت‌های خرید هوشمندانه قادر است از پول‌هایتان در برابر خرید افراطی و اشتباه جلوگیری کند. پدرومادرها هم می‌توانند برای آموزش سواد مالی به فرزندانشان از آموزش‌های بخش قلک استفاده کنند.

به‌علاوه همۀ موارد بالا، در بخش دانستنی‌های سایت علف خرس، مطالب جذاب و سرگرم‌کننده و متنوعی برایتان تهیه می‌شود تا خسته نباشید. شما می‌توانید داستان ورشکستگی را کامل کنید که در این مطلب از آن‌ها نام بردیم، در این بخش بخوانید.

### پایان خبر رسمی