وضعیت بهداشتی زائران اربعین؛ انجمن متخصصان داخلی: احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی، میکروبی و انگلیسی بالا است


شفقنا زندگی- انجمن متخصصان داخلی در خصوص وضعیت بهداشتی زائران اربعین گفت: تعداد زیادی از هموطنان ما در این سوی مرز و در آن سوی مرز گرفتار برخی از بیماری های عفونی و گوارشی و گرمازدگی شده و بستری شده اند.

آب تمیز به اندازه کافی در تهیه زائرین قرار نگرفته است

احتمال ابتلا به بیماریهای ویروسی، میکروبی و انگلی در میان زائرین بالا است

احتمال بالا رفتن آمار

دکتر ایرج خسرونیا در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که از زائرینی که به مناسبت اربعین به عراق رفته اند خبرهایی می رسد که ظاهرا دچار بیماری می شوند. از جمله گرمازدگی و بیماری های بیماری های شایع است. به آنچه در آن مناطق چه توصیه هایی می توان داشت؟ اظهار داشت: بیماری هایی که منتظر آن هستند به این صورت است که همین امروز هم تعداد زیادی از هموطنان ما در این سوی مرز و در آن سوی مرز گرفتار آن هستند و می شوند.

وی افزود: مسئله دوم استفاده از آب آلوده است، آب تمیز به اندازه کافی در زائرین قرار نگرفته است و از آب های آلوده و آب چاه ها استفاده می کنند. احتمال گرفتاری و مقابله با بیماری های ویروسی و میکروبی و انگلی بالا است، به اسهال و استفراغ فراوان است. این افراد یا در همان جا بیمار می شوند و یا در زمان دچار مشکل می شوند. نمی توان کار مهمی کرد چون تعداد زیاد است. مسئله بعدی بیماری است و باید منتظر بود تا دوباره شعله ور شود و بیشتر شود.

وی در خصوص اینکه آیا زائرین در برگشت خود را قرنطینه کنند؟ گفت: به نظر شما ۵ میلیون زائر که در این ایام به اربعین می روند در بازگشت خود را قرنطینه خواهند کرد؟! حتی اگر این توصیه را داشته باشیم ببینیم آیا امکان پذیر است؟!

زائران از آب آلوده و آب هایی که منشا آن را مشخص نمی کند

دکتر خسرونیا در خصوص توصیه به کسانی که در حال حاضر در عراق هستند چیست؟ اظهار داشت: من توصیه می کنم از آب آلوده و آب هایی که منشا آن را مشخص نمی کند استفاده کنند. از آب های بسته بندی شده بهداشتی استفاده می کنند. حتما در ساعتی خاص که هوا خنک است حرکت می کند و در ساعت یازده صبح تا ۴ و ۵ هیچ حرکتی وجود ندارد و بعد از هر چیزی باقی می ماند. همچنین سعی کنید در سایه باشند و از لباس های روشن استفاده کنند و سعی کنند کلاه را به سر بگذارند.

قبلا هم گفته می شد تجهیزات کامل است ولی این حرف شوخی از آب درآمد

نه این طرف مرز تجهیزات کامل بود و نه در آن طرف مرز

این متخصص داخلی در خصوص اینکه با توجه به حجم بالای زائران نباید از پیش مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته شود؟ گفت: این موضوع بهداشتی نیست بلکه مسئله تجهیزات است قبلا هم گفته می شود تجهیزات کامل است ولی این حرف شوخی از آب درآمد. یعنی نه این طرف مرز تجهیزات کامل بود و نه در آن طرف مرز.

روش اورژانس: درمانی زائران اربعین به بیماری و بیماری واگیر نگران کننده است

همچنین خالدی، اورژانس در مصاحبه با صدا و سیما گفت: از کودک ۲ ماهه تا پیرمرد ۷۰ ساله در مرز مهران دچار گرمازدگی شدند. موضوع بیماری های درمانی و بیماری و بیماری واگیر خیلی جدی است. بسیاری از کسانی که در حال برگشت و در مسیر بودند، علائم بیماری های مبتلا هستند.