مشاوره‌های پزشکی/ چه بیماری‌هایی در مناطق سیل‌زده محتمل است؟ پاسخ دکتر ایرج خسرونیا


شفقنا زندگی- یک متخصص داخلی در خصوص وضعیت بهداشتی و درمان مناطق سیل زده می گوید: باید توصیه کرد که به هیچ وجه از منطقه سیل زده مصرف آب نکنند. مخصوصا آبهایی که در یک گودال یا جایی جمع می شوند و به عنوان حمام و دوش گرفتن و تمیز کردن و ظرف شستن استفاده نمی کنند. چون آن آب ها اکثرا آلوده است به دلیل جابه جا شدن، قطعا وجود دارد. دولت باید کمک کند و مواد غذایی تهیه کند و در اختیار مردم قرار دهد تا مردم از نظر تغذیه تامین و بدنشان نسبت به میکروب ها و ویروس ها مقاومت داشته باشند.

بیماری های اسهال، استفراغ، وبا، شناسایی پیدا می کند

دکتر ایرج خسرونیا در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که زمانی که سیل می آید چه نوع بیماری هایی را می شناسد؟ و چگونه می توان از مراقبت هایی که به آن بیماری مبتلا شد جلوگیری کرد؟ اظهار داشت: دو مهم وجود دارد یکی از آن آب آلوده است که در این شرایط بیشتر آب آلوده می شود و با بیماری های آلوده اند و بیماری های اسهال، استفراغ، وبا، پیدا می کند.

وی افزود: دومین مطلب در مورد حیوانات است که در زیر خاک اند یا روی شن وماسه افتاده اند. جاهایی جسد گوسفند یا حتی انسان روی زمین می ماند که در حال حاضر شایع است و گفته می شود در بعضی جاها هنوز بوی جسد می آید و در هوا است. این ها باعث آب و هوا در منطقه سیل زده می شوند و میکروب های فراوانی پخش می کنند و بدن انسان می شوند. یعنی شرایط هم از نظر غذایی و هم از نظر هوایی باعث ایجاد بیماری می شود.

اصلاح سیستم آب شرب

وی تصریح کرد: اولین کاری که باید انجام شود، سیستم آب شرب را باید انجام داد که باید آب شرب مردم را اصلاح کنند. در روزهای اول به هیچ عنوان نباید از آب های محلی استفاده کنند باید از بطری ها یا آب هایی که از جاهای دیگر منتقل می شوند مصرف کنند زیرا اکثر آب ها آلوده به شهرداری محل یا سازمان آب هستند که آب تمیز است و میکروبی نیست. از آن آب استفاده می کنند. آب مهم ترین مشکل در سریع ترین بیماری های مختلف است و همه افراد منتقل می شوند و ممکن است گرفتارشان شوند.

افراد به هیچ وجه از آب های منطقه سیل زده مصرف نکنند

دکتر خسرونیا در خصوص اینکه خود باید چه کارهایی انجام دهند. چه توصیه هایی می توانم به خود افراد داشته باشم؟ گفت: باید توصیه کنیم که به هیچ وجه از منطقه سیل زده مصرف نکنند. مخصوصا آبهایی که در یک گودال یا جایی جمع می شوند و به عنوان حمام و دوش گرفتن و تمیز کردن و ظرف شستن استفاده نمی کنند. چون آن آب ها اکثرا آلوده است به دلیل جابه جا شدن ها وجود دارد. دولت باید کمک کند و مواد غذایی تهیه کند و در اختیار مردم قرار دهد تا مردم از نظر تغذیه تامین و بدنشان نسبت به میکروب ها و ویروس ها مقاومت داشته باشند.

این متخصص داخلی در خصوص غذای مصرفی چه توصیه ای دارید؟ اظهار داشت: حتماً باید در چند روز اول غذا از جاهای دیگر منتقل شود زیرا اگر قرار باشد از همان آبی باشد که در آنجا مصرف شود و غذا درست شود آب ها آلوده می شوند پس باید سعی کنند از غذاهای تهیه کنند.