محصولات تراریخته و تغذیه ای دکتر رضا اطمینانانی


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، تامین مواد غذایی برای افزایش جمعیت بسیار مهم است. در کشورهای توسعه یافته چنین نیست. زیرا تقریباً همه مردم به غذای کافی و سالم دسترسی دارند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد معمولاً صرف غذاهایی می شود که نیاز به همه عناصر کمیاب را برآورده نمی کند.

در کشورهای در حال توسعه پدیده پنهان گرسنگی برای کودکان و مادران وجود دارد. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که غذای مصرفی از تناسب تغذیه ای لازم برخوردار نباشد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اساسی در چنین کشورهایی از نظر مواد معدنی و ویتامین فقیر است و هزینه پرورش غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات زیاد است.

از سوی دیگر تولید مواد غذایی به زمین کشاورزی نیاز دارد. در حالی که میزان زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده در مواد مغذی یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م effectiveثر برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به تقاضای روزافزون برای غذا و محدود بودن زمین های کشاورزی ، گونه هایی با رشد زیاد و رشد زیاد مورد نیاز است. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، رونویسی و درج ژن ها را در سایر گیاهان ممکن ساخته است. ژن ها از طریق جهش های طبیعی روزانه تغییر می کنند و گونه های بیولوژیکی جدیدی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی امکان انتقال ژن بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و غذا را سالم تر می کند ، راهی جدید و قدرتمند برای بهبود عملکرد و محصولات زراعی است ، استفاده از حشره کش ها را کاهش می دهد ، سلامت کشاورزان را حفظ کرده و هزینه های کشاورزی را کاهش می دهد و در نهایت انتقال ژن را اصلاح می کند. میزان ریز مغذی ها و فراهمی زیستی آنها در غذاها را بهبود می بخشد.

مزیت دیگر این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات حساسیت زای طبیعی در غذاها است. بهبود غذا و فراهمی زیستی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای اساسی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه راهی برای کاهش کمبود مواد مغذی است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- میزان ترکیبات ضد مغذی موجود در غذاها را که مانع تامین و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود کاهش دهید.

2- افزایش میزان غذاها و ترکیبات م promoteثر بر فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها.

3- میزان مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش دهید.

کاهش ترکیبات سوء تغذیه: راهکارهایی برای کاهش ترکیبات ضد مغذی مانند اسید فیتیک ، که در دانه ها به فلزات متصل شده و از جذب آنها جلوگیری می کند. متوسط ​​برای افزایش منابع معدنی غذاهای مصرفی. فیتین شکل اصلی ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. بنابراین حذف این ترکیب از دانه ها امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان با اصلاح ژنتیکی میزان فسفر در دانه ها را افزایش داده و فیتاسید را کاهش دادند ، بنابراین فیتاسید را کاهش داده و در نتیجه مصرف مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش دادند.

ترکیباتی را افزایش دهید که جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، مقدار آنها در غذاهای اساسی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار آن ، جذب این مواد معدنی را بهبود می بخشد. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش جزئی مقدار آنها بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نخواهد گذاشت. با دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، می توان جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را نیز افزایش داد. در این راستا تحقیقات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج روی این محصول انجام شده است که نیروی غالب اکثر مردم کشورهای در حال توسعه است.

یکی از این موارد افزایش آهن برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، نخود و ذرت تعیین توالی شده و نشان داده شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، مصرف فریتین گیاهی 50 درصد مصرف فریتین حیوانی است. اما دانه های سویا فراهمی زیستی زیادی دارند و به خوبی جذب می شوند. به همین دلیل است که دانشمندان توالی ژنی پروتئین سویا را به برنج وارد کرده اند. بدین ترتیب برنج تولید شد که جذب آهن بالایی داشت. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژن ها از گونه های برنج تولید کردند ، زیرا آندوسپرم برنج معمولاً فاقد این ویتامین است. بنابراین برنج تولید شد که هم جذب آهن بالایی دارد و هم ویتامین A.

جمعیت های فقیر

برای مردم فقیر ، غذاهای اصلی اولین غذایی هستند که 40 تا 55 درصد آهن را تامین می کنند. اگر یک کالا 50 درصد از آهن مورد نیاز خود را تامین کند (به عنوان مثال برنج در بنگلادش) ، دو برابر شدن مقدار آهن موجود در برنج باعث افزایش 50 درصدی آهن در آنها و افزایش 50 درصدی دریافت آهن از برنج غنی شده بیولوژیکی خواهد شد.

3 درصد از کم خونی ها در زنان رخ می دهد. نشان داده شده است که اثر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی است ، اما هزینه آن 100 برابر بیشتر از هزینه برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و مغذی مقرون به صرفه است و اثرات خوب طولانی مدت دارد.

مواد فعال غیر مغذی:

ترکیبات زیادی در گیاهان وجود دارد که نقش تغذیه ای مشخصی ندارند ، اما اثرات مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند. بنابراین مقدار آن در دانه های روغنی با اصلاح ژنتیکی افزایش یافت.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

بیوتکنولوژی امکان تولید محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات را فراهم می کند که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولات اصلاح نشده دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش ترکیبات حساسیت زا و ضد مغذی اشاره کرد. اصلی ترین آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش حساسیت زایی این است که بیوسنتز این پروتئین ها متوقف شود. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ایجاد واکنشهای ایمنی نامطلوب است. این کار به منظور کاهش حساسیت زایی بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام شد. ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با قرار دادن ژن اینورتاز مخمر در سیب زمینی کاهش یافت. نمونه هایی از محصولات تولید شده با استفاده از این فناوری عبارتند از روغن کلزا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، تولید برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3.

محصولات تراریخته و تغذیه ای پرستار اصفهانا

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان غذاهای خاص ، غنی شده و با رشد بالا تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای جهان امروز بسیار ارزشمند هستند. فقدان چنین محصولاتی در کشور ما مهم است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز برخی از مردم در جهان نگران تغییرات ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه اثرات مثبت درک شده ، ممکن است تغییرات و آسیب هایی در محصولات ایجاد شود که اثرات خود را نشان می دهد. بعد.


دکتر رضا اطمینانانی

پرستار اصفهانا


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

معایب رژیم بدون کربن

چربی مناسب برای سالم ماندندیدگاهتان را بنویسید