غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند – دکتر رویا خادمیان


بدون نام 1 - غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند

غذاهایی که به سلامت دندان ها آسیب می رسانند

غذاها و نوشیدنی های موجود در رژیم غذایی همگی بر سلامت دندان ها و لثه های فرد تأثیر می گذارد. در حالی که برخی از غذاها و نوشیدنی ها سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشند ، برخی دیگر می توانند باعث پوسیدگی دندان ، فرسایش و بیماری های دهان شوند.

در گزارشی ، وب سایت Health Line انواع خاصی از غذاها و نوشیدنی ها را که می توانند بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارند ذکر کرده است:

نوشابه و نوشابه:

نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ، قهوه شیرین و نوشیدنی های انرژی زا بر سلامت تأثیر منفی می گذارند. این نوع نوشیدنی ها خاصیت اسیدی دارند و شرایط لازم را برای باکتری های ایجاد کننده حفره و حفره فراهم می کنند. باکتری هایی که باعث پوسیدگی می شوند ، مانند استرپتوکوک موتانس ، قند می خورند و اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را از بین می برد یا خراب می کند.

شکر ، شکلات:

همانطور که گفته شد ، شکر باکتری های مضر موجود در دهان را تغذیه می کند که باعث تولید اسید و از بین رفتن مینای دندان می شود. به همین دلیل است که مصرف قندها مهمترین عامل خطر برای پوسیدگی دندان است. با این حال ، قندهای طبیعی موجود در غذاها مانند میوه ها و محصولات لبنی نقش مهمی در ایجاد حفره و پوسیدگی دندان نشان نداده است.

نان سفید و غذاهای نشاسته ای تصفیه شده:

کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید و برنج و برخی غذاهای نشاسته ای مانند چیپس سیب زمینی می توانند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارند. مانند قندها ، باکتری های موجود در دهان به سرعت قندهای موجود در منابع کربوهیدرات مانند نان سفید و چیپس را تحریک می کنند تا اسید مینا-ارودیک تولید کنند.

آب میوه:

اگرچه 100٪ آب میوه حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم است ، اما نوشیدن بیش از حد آن می تواند برای دندان ها مضر باشد. آب میوه ها اسیدی هستند و می توانند مینای دندان را خراب کنند.

غذاهای چسبناک و سخت:

برخی از غذاها می توانند خطر پوسیدگی دندان یا پر شدن دندان را افزایش دهند. به عنوان مثال ، جویدن غذاهای سفت مانند آب نبات می تواند به دندان ها آسیب برساند. عادت جویدن یخ می تواند منجر به ترک دندان شود. علاوه بر این ، شکلات و آب نبات هایی مانند کارامل و کارامل که به دندان می چسبند ، احتمال ظاهر شدن پرکردگی دندان را افزایش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید