عوامل ساده‌ای که باعث بیماری‌های قلبی می‌شوند


شفق زندگی- پزشکان و متخصصان قلب تاکید دارند که مهم ترین عامل بروز مشکلات و بیماری های قلبی، انتخاب یک الگوی زندگی ناسالم و غیر بهداشتی است.

به گزارش شفقنا از ایسنا، برخی عوامل و عادات ساده می‌توانند سلامت قلب را در معرض خطر قرار دهند و به بیماری تبدیل کنند.

در ادامه به نقل از «مدیکال دیلی» به چند مورد از عادت‌ها و عوامل پرداخت که برای حفظ سلامت قلب و خانواده نسبت به آن‌ها محتاط است.

رژیم‌گرفتن یا حذف برخی درشت‌مغذی‌ها

به گفته دکتر «دانیل ادموندوویچ»، رئیس قلب‌وعروق در بیمارستان دانشگاه تمپل، مردم فکر می‌کنند که یک رژیم غذایی سالم و تغذیه را دنبال می‌کنند، اما اینطور نیست. به‌عنوان مثال، او را می‌بینند که از رژیم غذایی کم‌کلسترول پیروی و رژیم‌های سالم، یعنی یک درشتمغذی مهم است. این افراد ممکن است کربوهیدرات‌های زیادی بخورند. این نوع رژیم غذایی باعث افزایش سطح کلسترول نمی‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که اصلاحی و شدید در تغذیه می‌تواند منجر به بدتر شدن عملکرد قلب شود.

انزوای اجتماعی و تنهایی

به‌گفته دکتر «ریگود تدوالکار»، متخصص قلب و متخصص در مرکز بهداشت پروایدنس سنت جان در سنتا مونیکای کالیفرنیا، جدا شدن از دیگران نیز می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت قلب ما داشته باشد. یک مطالعه اخیر نشان داد که زنان مسن‌تر زمانی هستند که در انزوا زندگی می‌کنند، هشت درصد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – بیمارانی هستند. برای افرادی که هم انزوای اجتماعی و هم تنهایی را تجربه می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری تا ۲۷ درصد افزایش می‌یابد. قوهااااااااااااااااااااااااااااا

سلامت ضعیف دندان ها

مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی در جریان خون را افزایش دهد. به‌گفته تدوالکار، انتقال باکتری‌های موجود در دهان، به خون بسیار آسان است. بیماری لثه سلامت نامناسب باعث ایجاد حالتی می‌شود که می‌تواند مشکلاتی مانند کلسترول بالا یا پارگی پلاک را تشدید کند.

مصرف بیش از اندازه کافئین

کافئین‌ها به طور کلی برای قلب مفید است و تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدنی دو فنجان قهوه در روز بیشتر فواید قلبی‌عروقی را دارد، اما مصرف بیش از حد قهوه می‌تواند تأثیر منفی داشته باشد. زیرا می‌توان ضربان قلب را تسریع کند و باعث انقباض خونی و افزایش فشار شود. مصرف کافئین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود و بیش از آن می‌تواند مجموعه‌ای از نتایج منفی داشته باشد.

کنترل شده است

زمانی که سیستم جنگ یا گریز بدن به‌طور مزمن فعال می‌شود، می‌تواند باعث آسیب در بدن و بیماری‌های ناشی از آن می‌شود. به‌گفته تدوالکار، این عوامل در کنار هم می‌توانند باعث تغییرات فیزیولوژیکی از جمله افزایش فشار خون، کلسترول بالا، چاقی، مقاومت به انسولین و اختلالات ریتم الکتریکی شوند. استرس مزمن همچنین می‌تواند خطر لخته‌شدن خون را در سراسر بدن افزایش دهد.