سمنان قطب تولید واکسن “نیوکاسل” پرندگان در کشور


شفقنا زندگی – مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از برنامه‌ریزی برای تبدیل این استان به قطب تولید واکسن «نیوکاسل» پرندگان در کشور خبر داد و گفت: برگزاری رزمایش جهادی دامپزشکی در استان سمن می‌شود.

به گزارش شفقنا زندگی به نقل از تسنیم سمنان، حمیدرضا حسینی امروز در جمع خبرنگاران در سمنان اظهار داشت: سمنان قطب مهم تولید داروی دامی در کشور است و تلاش می‌کنیم تا این استان را به قطب بزرگ تولید و اکسن «نیوکاسل» پرندگان در بین استان‌های کشور تبدیل کنیم.

وی با اشاره به آخرین وضعیت تولید داروهای دامی در استان سمنان افزود: بیش از ۵۰ درصد از نیاز کشور به داروهای دامی در استان سمنان تولید و به استان‌ها عرضه می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان عنوان کرد: هم‌اکنون ۱۴ واحد فعال داروهای دامی و چهار کارخانه فعال این داروها را در استان سمنان مستقر تولید می‌کنند و نیازهای کشور به این داروها را می‌کنند.

حسینی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا سال ۱۴۰۲ استان سمنان به قطب تولید واکسن “نیوکاسل” پرندگان در کشور تبدیل می شود.

عنوان کرد: تا این سال و با افتتاح شرکت تولید واکسن «نیوکاسل» پرندگان در استان سمنان، ۳۵ درصد از نیاز کشور به این نوع واکسن طیور در سمنان تولید می‌شود.

برگزاری رزمایش جهادی دامپزشکی در قلب ایران

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از برگزاری رزمایش جهادی در حوزه دامپزشکی این استان خبر داد و افزود: این رزمایش در روزهای سوم و چهارم آذرماه در شهرستان‌های میامی و دامغان برگزار می‌شود.

حسینی با تشریح روند برگزاری رزمایش جهادی افزود: رزمایش جهادی دامپزشکی استان سمنان در چهار محور «واکسیناسیون»، «سم‌پاشی دام و جایگاه دام»، «آموزش ترویج» و همچنین «ویزیت و درمان» توسط دامپزشکان و همچنین متخصصان کاردان و تکنسین دامپزشکی استان سمنان برگزار می شود.

وی با اشاره به واکسیناسیون هزار رأس دام سبک دو شهرستان میامی و دامغان در اجرای این رزمایش جهادی بیان کرد: بر اساس ۳۰ هزار رأس دام سبک در شهرستان میامی و ۲۰ هزار رأس دام سبک نیز در شهرستان دامغان واکسینه می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از سمپاشی ۴۵۰ هزار مترمربع از فضاهای دامداری در شهرستان‌های میامی و دامغان در این رزمایش خبر داد و افزود: ۳۰۰ هزار مترمربع از این فضاها در شهرستان میامی و ۱۵۰ هزار متر آن در دامغان است.

حسینی عنوان کرد: ۱۱۰ نفر در روز در قالب بیش از ۵۵ اکیپ عملیاتی و نظارتی بر اساس شرح شرح تعریف شده در رزمایش جهادی دامپزشکی خدمت می‌کنند.