رژیم ژنتیکی درمان چاقی ژنتیکی


همه ما در زندگی خود با افرادی روبرو شده ایم که ممکن است کالری بیشتری از مقدار مصرفی ما در یک روز دریافت کنند ، اما هرگز وزن نداشته باشند. دلیل این تفاوت در دهه های اخیر با توجه به پیشرفت ژنتیک آشکار شده است. عوامل ژنتیکی و ارثی نقش بسیار مهمی در متابولیسم و ​​ظاهر آن دارند. به همین دلیل است که ایده رژیم غذایی واحد برای همه افراد فراموش می شود و رویکرد جدید پزشکان و متخصصان تغذیه برای طراحی رژیم های غذایی منحصر به فرد بر اساس ویژگی های فردی ، ژنتیک و شیوه زندگی برای هر فرد.

رژیم ژنتیکی چیست؟

رژیم ژنتیکی چیست؟

با توجه به پیشرفت علم و همچنین گسترش دانش و اطلاعات بشری در مورد ژن های مختلف و عملکرد آنها ، اکنون می توان با بررسی اطلاعات موجود در DNA هر انسان ، شیوه زندگی مناسب و عادات غذایی را تعریف کرد. رژیم ژنتیکی به معنای پیروی از عادات غذایی خاص بر اساس ژنتیک و متابولیسم بدن است.

در این رژیم ، قوانین کلی در مورد مصرف چربی ها ، کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و سایر غذاها با توجه به نوع ژن های فعال و حساسیت بدن به غذاهای مختلف (مانند گلوتن و لاکتوز) تعیین می شود.

مطالعه بریا: جدیدترین رژیم غذایی برای کاهش سریع وزن

با توجه به ژنتیک خود رژیم بگیرید

استفاده از رژیم غذایی واحد افراد مختلف نتایج متفاوتی را نشان می دهد. به عبارت دیگر ، هیچ رژیمی برای همه نتایج یکسانی ندارد.

دلیل این تفاوت ژن های فعال در بدن هر فرد است. آنچه ما را متمایز می کند ترکیب ژنتیکی بدن است. این ساختار ژنتیکی بسیاری از رفتارهای سلول های بدن ، از جمله متابولیسم را تعیین می کند. اگر می خواهید برنامه غذایی کاملی داشته باشید ، حتماً صفحه رژیم لاغری را بخوانید.

دانستن این ساختار ژنتیکی به ما کمک می کند تا توانایی ها و بیماری های ژنتیکی خود را بشناسیم و عادات غذایی و شیوه زندگی خود را بر این اساس تعیین کنیم. یکی از م waysثرترین راه ها برای از بین بردن چاقی ژنتیکی ، رعایت رژیم بر اساس ژنتیک منحصر به فرد بدن است.

با انجام یک آزمایش ژنتیکی ساده ، به راحتی می توانید ژنهای چاق فعال و سنگین در بدن خود را شناسایی کرده و سپس عادات غذایی خود را با توجه به عملکرد این ژن ها طراحی کنید. برای دریافت رژیم غذایی اولیه می توانید از متخصص تغذیه و پزشکان کمک بگیرید. این رژیم بر اساس ویژگی های فردی شما است و می تواند حداکثر تأثیر را برای شما به ارمغان بیاورد.
آیا رژیم ژنتیکی و رژیم متابولیک مشابه هستند؟ کلیک.

چاقی ژنتیکی چیست؟

یکی از عوامل اصلی چاقی در افراد مختلف ، محرک های ژنتیکی است. به عنوان مثال ، دو نفر با رژیم غذایی دقیقاً یکسان و سطح فعالیت بدنی یکسان ممکن است شرایط جسمانی کاملاً متفاوتی را تجربه کنند.

دلیل این تفاوت وجود ژنهای چاق در افراد غالب بر چاقی و عدم تناسب اندام در افراد است. ژنهای چاقی ژنهایی در بدن هستند که با دعوت از افراد برای خوردن غذاهای بیشتر ، گرسنگی را در آنها تحریک می کنند. افزایش کالری در نهایت باعث چاقی در این گروه از افراد می شود. ژنهای چاقی یک نقص ژنتیکی نادر در برخی از افراد است که از زمان تولد در انسان وجود داشته است.

چاقی ژنتیکی معمولاً از والدین فرد به ارث می رسد. اگر شاخص توده بدنی یکی از والدین از 30 بیشتر باشد ، احتمال اینکه کودک از نظر ژنتیکی چاق باشد بیشتر است. معروف ترین ژن چاق لپتین است که با افزایش گرسنگی و کاهش کنترل عادات غذایی ، میزان کالری دریافتی را در انسان افزایش می دهد. همچنین می توانید چاقی ژنتیکی را تا حدی از طریق رژیم غذایی کنترل کنید.

این ژن همچنین با افزایش تمایل افراد به کم تحرکی ، ذخیره انرژی و چربی را در بدن افزایش می دهد و در نهایت باعث چاقی ژنتیکی در انسان می شود. خوشبختانه چاقی ژنتیکی قابل درمان است.

با بهبود شیوه زندگی می توان آثار مخرب ژنهای چاق را بر بدن کاهش داد. افزایش فعالیت بدنی ، پیروی از رژیم غذایی سالم و کنترل اضطراب و استرس برخی از پارامترهایی هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: قرص های تثبیت کننده سنگین

رژیم ژنتیکی

رژیم لاغری ژنتیکی

پس از انجام آزمایش ژنتیکی و شناسایی ژن های فعال ، متخصص تغذیه یا پزشک رژیم غذایی خاصی را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، اگر در طول آزمایش بتوان تعیین کرد که کدام شخص به گروه های چربی و کربوهیدرات حساس تر است.

اگر مشخص شود که ژنهای فعال در بدن بیمار قادر به جذب کربوهیدرات ها ، سوزاندن قندها و پنهان کردن انسولین نیستند ، برنامه رژیم غذایی با مقدار کمتری کربوهیدرات در دستور کار قرار می گیرد. بررسی نتایج این آزمایش ها همچنین حساسیت غذایی مانند حساسیت به لاکتوز یا گلوتن را با درجه بالایی از دقت مشخص می کند.

بسته به نتایج این آزمایش ، رژیم های سلیاک یا استفاده از شیر سویا ممکن است در دستور کار قرار گیرد. آزمایش ژنتیکی همچنین نیاز بدن به گروه های مختلف ویتامین ، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها را مشخص می کند.

بر اساس این نتایج ، رژیم غذایی ژنتیکی برای افراد تنظیم شده است که به کاهش وزن ، سلامت کلی بدن ، دندان ها ، پوست و مو کمک می کند. همچنین پیروی از این رژیم می تواند احتمال بیماری های جدی تر را در آینده پیش بینی کرده و خطر وقوع آنها را به حداقل برساند.

بدیهی است که استفاده از رژیم غذایی متناسب با نیاز بدن برای کاهش وزن موثرتر خواهد بود.

مطالعه: برای نازک شدن شکم و باسن در خانه ورزش کنید

درمان چاقی ژنتیکی

حدود صد نوع ژن در بدن انسان وجود دارد که می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم اضافه وزن را کنترل کند. عوامل محیطی و عادت انسان مهمترین محرک ژنهای چاق هستند.

قرار گرفتن در معرض بوی غذاهای خوشمزه ، دیدن آنها ، دسترسی سریع و آسان به غذاها ، اضطراب و استرس ، عدم فعالیت بدنی مناسب و غذا خوردن در محیط های مختلف از جمله عواملی است که در ایجاد ژن های چاق ، کمک به اضافه وزن به افراد کمک می کند.

روش باریک ژنتیکی

روش باریک ژنتیکی

علاوه بر پیروی از رژیم ژنتیکی ، رعایت چند توصیه کلی می تواند به شما در کاهش تأثیر ژن های چاق کمک کند:
مصرف پروتئین: مصرف پروتئین باعث کاهش اشتهای شما می شود و در فواصل طولانی تر احساس گرسنگی می کنید. این به دلیل هضم کند پروتئین ها در بدن است. بنابراین ، مصرف پروتئین بیشتر ، مانند تخم مرغ و گوشت ، می تواند به کاهش تاثیر ژن های چاق کمک کند.

• مصرف قهوه: مصرف قهوه می تواند متابولیسم بدن را افزایش داده و در نتیجه کالری بیشتری نسبت به شما بسوزاند. از سوی دیگر ، تحقیقات نشان داده است که هر فنجان قهوه (حتی با شکر و شیر) حدود 63 کالری دارد. در حالی که سایر نوشیدنی های هیجان انگیز در منوی کافه ها تا 4 برابر کالری بیشتری به بدن شما می افزایند. بنابراین دوری از نوشیدنی های دیگر و مصرف بیشتر قهوه می تواند به شما در کاهش وزن زیادی کمک کند.

رژیم غذایی متعادلی داشته باشید: در نظر گرفتن تمام غذاهایی که بدن شما در طول هرم غذایی به آنها نیاز دارد و همچنین خوردن انواع وعده های غذایی در زمان های خاص ، پارامتر دیگری است که به کاهش وزن و کنترل ژن های چاق کمک می کند. به ساعت داخلی بدن خود توجه کنید و سعی کنید صبحانه را زود بخورید. این به بدن شما کمک می کند تا متابولیسم خود را تنظیم کند و کاهش وزن سریعتر اتفاق می افتد.

مصرف چای سبز: مصرف چای سبز در طول روز می تواند به تنظیم متابولیسم بدن کمک کند. مصرف این چای گیاهی می تواند به کنترل قند خون و گرسنگی کمک کرده و وسوسه های ناشی از ژنهای چاق را به حداقل برساند.

درمان ژنتیکی لاغر

درمان ژنتیکی لاغر

تا کنون در مورد ژن های م inثر در چاقی صحبت کرده ایم ، اما شاید جالب باشد بدانید که ژن ها نیز می توانند نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشند.

آزمایشات ژنتیکی می تواند ژنهایی را که باعث کاهش وزن می شوند شناسایی کند و سپس شما می توانید با تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی خود تحت نظر پزشک و متخصص ، کاهش وزن خود را درمان کنید. استفاده از رژیم های چربی بر اساس ژنتیک می تواند کالری بیشتری را دریافت کند.

ورزش برای عضله سازی ، خواب مناسب و خوردن مکمل های پروتئینی نیز می تواند در درمان کاهش وزن ژنتیکی موثر باشد.

خلاصه مقاله:

با توجه به پیشرفت علم و افزایش دقت در آزمایش های مختلف ، امروزه می توان ویژگی های ژنتیکی هر انسان را به خوبی تعیین کرد. این دانش به همراه پیش بینی دقیق رفتار ژن ها در بدن ، به پزشکان کمک می کند تا چاقی و لاغری ژنتیکی را که اغلب از بدو تولد به ارث می رسد ، شناسایی و درمان م effectivelyثر کنند.

پس از آزمایش ژنتیک ، ژن های غالب شناسایی شده و رژیم ژنتیکی برای افراد با توجه به نوع حساسیت و رفتار آنها تطبیق داده می شود. اگرچه مهمترین کارکرد این رژیم جدید کاهش یا افزایش وزن در افراد است ، اما می توان از آن برای ایجاد یک سبک زندگی سالمتر و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای جدی تر استفاده کرد.

رژیم های ژنتیکی بر اساس ویژگی های فردی ، ساختار ژنتیکی و شیوه زندگی توسط متخصصان تغذیه و پزشکان طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید