جو کول می گوید که چگونه هری پالمر مایکل کین را برای بازسازی تلویزیونی به زندگی بازگرداند


فایل Ipcress همانطور که همه تریلرهای جاسوسی خوب باید شروع می شود – در شهری پر زرق و برق اما خطرناک که مملو از توطئه است، یک زن برهنه زیبا در حمام، و قهرمان ما در رختخواب دراز کشیده با لبخندی نسبتاً از خود راضی بر روی صورتش. اما چیزی اشتباه است. همه چیز مبهم به نظر می رسد و بعد عینکش را می زند.

طرفداران فیلم اصلی، با بازی مایکل کین، بلافاصله این ترفند دوربین را به عنوان اشاره ای به نسخه کلاسیک رمان لن دیتون می شناسند.

این خیلی چیزها را می گوید: نه تنها این فایل Ipcress علامت دوم است، بلکه همچنین در حالی که جاسوس مورد بحث، هری پالمر، ممکن است سایه هایی از جیمز باند داشته باشد، او یک ابرقهرمان نیست – او نقص های بسیار انسانی دارد.

این فیلم در سال ۱۹۶۵، سه سال پس از انتشار کتاب منتشر شد و بلافاصله جایگاه نمادین و همچنین سه جایزه بفتا را از آن خود کرد.

جو کول 33 ساله در سریال جدید The Ipcress File نقش هری پالمر جاسوس طبقه کارگر را بازی می کند.  تصویر: مایکل کین در نقش هری پالمر در فیلم 1965

جو کول ۳۳ ساله در سریال جدید The Ipcress File نقش هری پالمر جاسوس طبقه کارگر را بازی می کند. تصویر: مایکل کین در نقش هری پالمر در فیلم ۱۹۶۵

اگرچه این فیلم توسط بسیاری از افرادی ساخته شد که مجموعه فیلم باند را شروع کرده بودند، اما تماشاگران رئالیسم سینک آشپزخانه «ضد باند» آن را به نمایش گذاشتند. کین در چهار فیلم دیگر نقش جاسوس طبقه کارگر هری پالمر را بازی کرد.

حالا خیلی ها خواهند پرسید که چرا این کلاسیک را بازسازی می کنیم؟ اما بعد از اینکه آنها این اقتباس شش قسمتی جدید را برای ITV دیدند، به همان اندازه احتمال دارد که بپرسند چرا اینقدر طولانی شد. هری پالمر برای یک عصر جدید دوباره متولد شد. ترکیبی شگفت انگیز از توطئه جاسوسی با نوستالژی جذاب دهه ۱۹۶۰.

جیمز واتکینز، تهیه کننده و کارگردان، سازنده سریال McMafia و که هشت سال است روی پروژه Ipcress کار می‌کند، می‌گوید: «می‌دانستم که باید قبل از هر کسی کاری با این داستان‌ها انجام دهیم. هری پالمر یکی از بزرگترین شخصیت های جاسوسی است که تا به حال خلق شده است و ما را به دنیای دهه ۱۹۶۰ می برد، زمانی که همه چیز در آستانه تغییر بود.

“امیدوارم این یک داستان جاسوسی پرپیچ و خم، هولناک و جذاب است، اما در درون آن برخوردهایی در دنیای تحرک اجتماعی با یک شخصیت مرکزی طبقه کارگر است که با عقل خود زندگی می کند.”

جو کول که به عنوان یک اراذل شلبی جوان در Peaky Blinders به ​​شهرت رسید و به عنوان یک رئیس جنایتکار در فیلم Sky’s Gangs Of London به موفقیت خود به عنوان رئیس جنایتکار ادامه داد. او دارای هوسبازی، پوزخند گستاخانه و جریان زیرزمینی درستی از خشم اعلام نشده برای به تصویر کشیدن قهرمان بعید است.

جو ۳۳ ساله اذعان می کند: «تنها از طریق صحبت با اعضای خانواده بود که متوجه شدم این شخصیت چقدر نمادین است.

جو گفت که کتاب را خوانده است اما فقط یکی از فیلم ها را تماشا کرده است تا از جعل هویت مایکل کین جلوگیری کند

جو گفت که کتاب را خوانده است اما فقط یکی از فیلم ها را تماشا کرده است تا از جعل هویت مایکل کین جلوگیری کند

من کتاب را خواندم و یکی از فیلم‌ها را تماشا کردم، اما بعد از آن متوقف شدم زیرا نگران این بودم که سعی کنم بدون اینکه متوجه باشم، جعل هویت مایکل کین را انجام دهم. او چنان حضوری دارد که باید سعی می‌کردم آنچه را که دیده‌ام از حافظه‌ام پاک کنم، زیرا باید مهر خودم را روی آن می‌گذارم.

من کفش های بزرگی برای پر کردن دارم، اما این شخصیت برای من خیلی دور از خانه نیست. او یک مرد کاملاً مدرن است که آشپزی می کند و کتاب دوست دارد. من می توانم او را درک کنم. من دوست دارم که هری از طنز تقریباً مانند یک سلاح استفاده می کند.

هری تقریباً مانند یک سلاح از طنز استفاده می کند

او کاملاً حیله‌گر و بازیگوش است، با یک فحاشی واقعی. اینجوری منو یاد پدربزرگم میندازه. او مردی از طبقه کارگر است که در دنیایی فعالیت می کند که اکثر مردم آن طبقه بالا هستند. او همچنین بیش از حد باهوش است، و این سرگرم کننده است.

یکی از چیزهای جالب این بود که سعی کنیم او را وادار نکنیم. ما باید یک خط دقیق را طی کنیم. ما به او نیاز داریم که دوست داشتنی باشد حتی وقتی که دکمه های مردم را فشار می دهد.

ما همچنین در دنیای بسیار متفاوتی در حال حاضر در مقایسه با آن زمان زندگی می کنیم، به ویژه در مورد مواردی مانند نحوه رفتار با زنان – بنابراین مطمئناً بازی برخی از این مواد را به یک چالش تبدیل کرده است.

ویلیام دالبی (تام هالندر) تیم جاسوسی را رهبری می کند که هری به آنها کمک می کند

ویلیام دالبی (تام هالندر) تیم جاسوسی را رهبری می کند که هری به آنها کمک می کند

داستان در برلین غربی در سال ۱۹۶۳ آغاز می شود. هری یک سرجوخه ارتش است که در بخش بریتانیایی شهر کار می کند و از وظایف خود حوصله دارد، که شامل مرتب کردن ترتیبات قرنطینه برای سگ ژنرال است.

او پس از از دست دادن غم انگیز نوزادشان از همسرش جدا شده است و اوقات فراغت خود را با زنان عاشقانه و فروش کالاهای قاچاق در بازار سیاه می گذراند – تا اینکه دستگیر و به زندان نظامی در انگلیس فرستاده می شود.

سرشار از استعداد قدیمی

کلید شخصیت هری پالمر عینک اوست. به گفته کیت مدن، طراح لباس سریال، زوج نمادین کری و پکستون که مایکل کین به نمایش گذاشت، مناسب جو کول نبود.

در عوض، آنها فریم های کاتلر و گراس را بر اساس طراحی دهه ۶۰ انتخاب کردند. جو به یاد می آورد: «به محض اینکه آنها را پوشیدم، گفتم: «اینها هستند».

گریس کلی یکی از الهام‌بخش‌ترین افراد برای پوشیدن لباس جین به لوسی بوینتون بود (تصویر)

گریس کلی یکی از الهام‌بخش‌ترین افراد برای پوشیدن لباس جین به لوسی بوینتون بود (تصویر)

لباس‌های هری باید شیک باشد، اما باید لباس‌های یک مرد طبقه کارگر را هم بپوشد. تیم طراحی از کت و شلوارهای قدیمی استفاده کرد، اما چند مشکل ایجاد کرد.

کیت می‌گوید: «دوخت می‌تواند با وینتیج هماهنگ شود». “در یک نقطه من را صدا زدند که به دلیل شلوار جو از کمر به فاق شکافته شده بود و ما مجبور شدیم همه آن را بدوزیم.”

الهام‌بخش پوشاندن لوسی بوینتون به عنوان ژان، گریس کلی، ژان شریمپتون و آدری هپبورن بودند.

کیت یک کت و شلوار بالنسیاگا چک شده قهوه ای از سال ۱۹۶۲ پیدا کرد که آن را با رنگ های دیگر تکرار کرد. او همچنین الگوهای قدیمی Vogue را پیدا کرد تا لباس هایی بسازد تا ظاهری کلاسیک در اوایل دهه ۶۰ به او بدهد، قبل از اینکه سجاف تا بالای زانو برسد.

این اوج جنگ سرد است و بریتانیا و آمریکا علیه شوروی متحد شده اند تا بهترین سلاح های هسته ای را تولید کنند. سپس یک دانشمند دولتی که بر روی طرح‌های جدیدی برای بمب نوترونی کار می‌کند ناپدید می‌شود، اما سرویس مخفی بریتانیا نمی‌خواهد متحدانش بدانند.

یک تیم مخفی از جاسوسان، که تحت نام War Office Operation Communication (WOOC) هستند – به سرپرستی ویلیام دالبی با بازی تام هالندر – وظیفه دارند دانشمند را بازگردانند. تنها پیشتاز آنها مردی به نام هاوس مارتین است که به تجارت کالا و انسان می پردازد. و او کسی است که هری از روزهای برلینی اش می شناسد.

اولین صحنه هری و دالبی با هم، که در آن این دو مرد باهوش و بدبین تلاش می‌کنند تا برای هری در ماموریت معامله کنند، کمکی است که توسط نویسنده برنده جایزه، جان هاج، که تیتراژ فیلمش شامل Trainspotting و The Beach می‌شود، در کلاس استادی به نمایش می‌گذارد.

تام هالندر، ۵۴ ساله، می‌گوید: «من می‌خواستم این سریال را به دلیل شوخ طبعی انجام دهم. بازی دالبی سرگرم‌کننده است، زیرا او به نوعی مدیر مدرسه است، اما او نیز متضاد و کمی خسته است، بنابراین چیزهای زیادی برای حفظ کردن وجود داشت.

هنگامی که آنها ملاقات می کنند، هری به دام می افتد زیرا او در زندان است، اما، به نوعی، دالبی نیز به دام افتاده است. آنها به عنوان دشمنان کلاس به یکدیگر حمله می کنند، اما با گذشت زمان، آنها در واقع روی همان سر سوزن کوچک می رقصند.

تیم دالبی متشکل از دانش آموزان کلاس متوسط ​​سابق دولتی مانند چیکو (جاشوا جیمز) و همچنین شگفتی هایی است. لوسی بوینتون نقش ژان کورتنی را بازی می کند. در کتاب و فیلم اصلی او منشی و جاسوس بود. در این سریال نقش بسیار بزرگتری به او داده شده است.

لوسی ۲۸ ساله می‌گوید: «از اینکه به جای ژان قرار گرفتم هیجان‌زده بودم، هرگز احساس خنک‌تری نداشتم. او یک شخصیت فوق‌العاده جذاب در کتاب است، اما شما چیز زیادی درباره او نمی‌آموزید. با داشتن شش قسمت برای بازی در اینجا، ژان حضور و شخصیت خاص خود را پیدا می کند.

او بسیار باهوش است – او در آکسفورد زبان خوانده است – و در کارش واقعاً خوب است. چیزهای زیادی برای باز کردن وجود دارد، زیرا او یک زن جوان است که همه نوع انتظارات اجتماعی را در برابر این زندگی دوگانه به عنوان یک نماینده متعادل می کند.

ما با او ملاقات می کنیم، زیرا او باید در مورد عروسی خود تصمیم بگیرد. او در کارش آزادی و انگیزه فکری زیادی پیدا می‌کند و نمی‌خواهد آن را رها کند.

ژان در سریال نقش بزرگتری نسبت به نقش منشی و جاسوسی در فیلم و کتاب اصلی دارد.  در تصویر: لوسی بوینتون در نقش جاسوس جین کورتنی

ژان در سریال نقش بزرگتری نسبت به نقش منشی و جاسوسی در فیلم و کتاب اصلی دارد. در تصویر: لوسی بوینتون در نقش جاسوس جین کورتنی

(متواضع) تولد پرفروش

لن دیتون که اکنون ۹۳ سال دارد، هرگز ادعا نکرده که جاسوس بوده است، اما عناصری از شخصیت هری پالمر وجود دارد که نشان دهنده زندگی اوست. به عنوان مثال، لن در طول دو سال خدمت ملی خود، عکاس RAF بود.

موضوع ثابت کتاب‌های او این است که مرد طبقه کارگر در حال مبارزه با مافوق‌های دوگانه یا نالایق طبقه متوسط ​​بالاست. پدر لن راننده و مادرش آشپز بود که باعث شد عشق به آشپزی در او ایجاد شود و به یکی از علائم تجاری هری پالمر تبدیل شد.

لن اولین طعم دنیای جاسوسی را در ۱۱ سالگی چشید که همسایه ای به نام آنا ولکوف روسی به دلیل جاسوسی برای نازی ها دستگیر شد.

پس از خدمت ملی به هنرستان رفت و طراح گرافیک شد. او پرونده Ipcress، اولین رمانش را برای سرگرمی در تعطیلات نوشت، اما بلافاصله پرفروش شد. او گفته است: «وقتی مقامات را مسخره می‌کنم، موضوع کلاسی نیست. “به این دلیل است که اغلب اوقات به افراد تنبل و نالایق اقتدار داده می شود.”

ژان برای کمک به تلاش‌هایشان برای بازگرداندن دانشمند، با یک منبع جدید در سیا، پل مدوکس، با بازی اشلی توماس، بازیگر بریتانیایی، که در درام حقوقی The Good Fight ظاهر شده، تماس می‌گیرد. مدوکس یک مامور آفریقایی-آمریکایی است که مانند ژان و هری باید دو برابر بهتر باشد تا بتواند خود را در دنیای سلسله مراتبی سرویس جاسوسی ثابت کند.

از همان ابتدا، مادوکس و ژان به دلیل نحوه برخورد جامعه با هر دوی آنها با هم ارتباط دارند. اشلی می‌گوید: آنها فوراً درک درستی از یکدیگر دارند.

اما آیا او به همان اندازه که به نظر می رسد مفید است؟ دانستن اینکه به چه کسی می توان اعتماد کرد چیزی است که مخاطبان را در طول سریال سرپا نگه می دارد.

در تلاش برای یافتن اینکه چه کسی پشت این آدم ربایی است، تیم به دور و بر سراسر جهان سفر می کند. اما به دلایل بودجه ای، این سریال بیشتر در لیورپول و کرواسی فیلمبرداری شد.

جیمز واتکینز می‌گوید: «لندن اکنون خیلی تمیز است، بنابراین لیورپول بیشتر صحنه‌های بریتانیایی ما را پر کرد. دفاتر این تیم در یک مدرسه سابق فیلمبرداری شده است. ما همچنین یک غذاخوری آمریکایی در A55 در ولز ایجاد کردیم که با کادیلاک های دوره ای کامل شد.

کرواسی برای بسیاری از مکان‌های ما دو برابر شد. فیلم بازرسی چارلی برلین در زاگرب فیلمبرداری شد و دیگر بخش‌های برلین ما در ریجکا فیلمبرداری شد. تقسیم برای بیروت دو برابر شد.

ما از حومه شهر در زمستان برای فیلمبرداری از یک ماشین در برف عمیق فنلاند استفاده کردیم، در حالی که کوه‌های آنجا برای آمریکا دو برابر شد. ما حتی یک جزیره مرجانی اقیانوس آرام جنوبی را در یک پایگاه هلیکوپتری در نزدیکی اسپلیت ایجاد کردیم.

مقدار زیادی فکر نیز برای ایجاد حس واقعی نمایش در دهه ۱۹۶۰ انجام شد. جیمز می‌گوید: ما زمان زیادی را صرف تماشای فیلم‌های Pathé کردیم و از آنجا الهام گرفتیم.

ما در حال فیلمبرداری با فیلم دیجیتال هستیم، اما می‌خواهیم آن را کمی کثیف‌تر نشان دهیم. بنابراین، ما دیوارهای پوسته‌شده و آسیب‌دیده زیادی داریم – دیوار ما هرگز سفید درخشان نمی‌شود، اما عاج با مقداری خاک روی آن است. روشی که مواد شیمیایی فیلم در آن روزها پردازش می‌شد رنگ‌ها را عمیق‌تر می‌کرد، بنابراین اتوبوس‌ها و جعبه‌های تلفن را قرمز تیره کرده‌ایم.

در حالی که جاسوس‌ها و مزاحمت‌ها همیشه با ما خواهند بود، رویدادهای چند هفته اخیر در اوکراین و اطراف آن به این سریال ارتباطی داده است که سازندگان سریال در زمان شروع ساخت آن هرگز تصور نمی‌کردند.

اما این سریال همچنین یک فرار خالص است و برنامه این است که اگر به اندازه کافی محبوب باشد، به زودی تعداد بیشتری از هری پالمر وجود خواهد داشت.

جیمز می‌گوید: «مطمئنم که همه چیز آنطور که به نظر می‌رسد جذاب نبود، اما ما در حال کاوش در زندگی آن‌ها بودیم. “و شما نمی توانید داستان جاسوسی بریتانیا را شکست دهید، می توانید؟”

فایل Ipcress یکشنبه ۶ مارس ساعت ۹ شب در ITV شروع می شود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر