تغییر الگوهای رژیم غذایی و نقش تولید کنندگان در اصلاح آن
،
آمل
(اخبار رسمی):
«فرهنگ غذایی» و حتی می‌توان گفت «تمدن غذایی» بشر، به اندازه زیست بشر بر روی کره زمین است.

در طول تاریخ، الگوهای غذایی مردم به طور مرتب تغییر کرده و مشکلات پیچیده تر و هدفمند تری به خود گرفته شده است. هر چند این تغییرات در برخی از مواقع مانند یکی دو دهه گذشته شامل انحرافاتی به سوی «تغذیه ناسالم» هم بوده است.

تحقیقات و بررسی‌های مستمری که در یک سده گذشته در زمینه ویژگی‌های مواد غذایی تولید مواد موجود در طبیعت و مواد غذایی توسط شرکت‌های غذایی تولید می‌شود، باعث می‌شود که نوع بشر نسبت به الگوی رژیم غذایی که در نتیجه افزایش پیدا کند و متریال‌هایی باشد. سفره‌ها و میزهای غذای مردم چیده می‌شود، هدفمند می‌شوند و نسبت به میزان افزایش هر یک از غذاها و میزان ریزمغذی‌هایی که به بدن انسان می‌رسد، اطلاعات کاملی در اختیار مردم قرار می‌دهد تا انتخاب‌های سالم زندگی سالم را تجربه کنند.

دگردیسی در سنت تغذیه و حضور شرکت ها

با ورود به عصر صنعتی شدن تولید و عرضه مواد غذایی نیز به سرعت تبدیل و دگردیسی شد و شرکت های تولید مواد غذایی با مطالعه و تحقیق درباره انواع و اشکال خوردنی ها و تحقیق درباره آنها به محصولات متنوع و تازه دسترسی پیدا کرده و آن ها را در اختیار مردم قرار دهند.

حوزه مواد غذایی به مرور زمان تخصصی تر و تخصصی تر شد و در نهایت تولید کننده مواد غذایی هر یک به صورت جداگانه و گروه های مختلف از دسته های صنایع غذایی دارای مهارت، دانش و تخصص بالا و شروع به نوآوری در زمینه کاری خود شدند. .

همه اینها باعث شد که در یک سده گذشته به اندازه تمام تاریخ حیات بشر، شاهد تحولات و پیشرفت های فوق العاده در تولید، ترکیب، فرآوری، بسته بندی، عرضه و مصرف مواد غذایی باشند.

این تنوع، به سرعت بر ذائقه تأثیر گذاشت و باعث تغییر در الگوهای غذایی مردم شد. الگوهایی که بایستی توسط مدیران بهداشتی و سازمان‌های جهانی مدیریت می‌شد و خوب و بدهای تغذیه‌ای به مردم جهان می‌شد.

این تغییر که به وسیله برخی از شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی متفرقه ایجاد می‌شود، همیشه مثبت نبود. برای تولید انبوه، تبلیغات و مصرف بی رویه غذاهای فراوری شده و خوراکی‌هایی که ارزش غذایی خیلی زیاد نیست و تکیه و ارائه دهنده آن بیشتر برای جذب مشتری بود، باعث ایجاد مواد غذایی بی ارزش به الگوهای غذایی مردم بویژه جوانان می‌شود. و نوجوانان در مدارس شد.

این امر باعث شد پزشکان و متخصصین تغذیه شروع به اطلاع رسانی در الگوهای غذایی مناسب خانواده کنند و مردم را از خوردن غذاهای آماده، فست فودها و خوراکی های بی ارزش برحذر دارند. غذاهایی که چاقی مفرط، بیماری‌های مرتبط با چاقی و بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان جدایی ناپذیر از عوارض آن‌ها بود.

یک دسته مهم مواد غذایی: لبنیات همیشه همراه بشر

یکی از دسته‌های مهم مواد غذایی که همراه با این پیشرفت و با ورود فناوری‌های مدرن به همان اندازه تغییر و توسعه یافت، گروه مواد و محصولات لبنی بود. موادی که در تمام طول زندگی بشر جزوه انکار ناپذیر از ستون‌های تغذیه ای او بوده ولی ورود به زندگی ماشینی نیاز به تامین کنندگان حرفه ای را الزامی می‌کند. شرکت‌هایی که در واقع حلقه واسط بین مردم شهر نشین و طبیعت فراموش شده بودند.

ایجاد گروه‌ها و شرکت‌های متخصص تولید محصولات لبنی باعث شد که در این رشته یکی از سالم‌ترین گروه‌های غذایی را تولید کند و به‌نحو سالم‌تر تغذیه شود.

گروه لبنیات عمدتاً مانند ماستها، پنیرها، خامه‌ها، کره‌ها و سایر محصولات لبنی حیاتی در غذا خوردن مردم است و این مسئله باعث می‌شود دولت‌های مسئولیت پذیری به صورت عمیق کمپین‌ها و برنامه‌های ترویج جامعی را برای مصرف مردم به مصرف لبنیات در دستور مصرف کنند. کار قرار ساز.

مصرف لبنیات مخصوصاً در دوران اولیه زندگی به قدری مهم است که در برخی از کشورها برنامه‌های مصرفی از سوی دولت‌ها برای پروژه‌هایی چون «تغذیه رایگان مدارس» یا «توزیع شیر رایگان» و امثال آن در دستور کار قرار دادن کودکان به شکل جامع است. و تضمین شده است از دریافت ریزمغذی‌های ارزشمند موجود در لبنیات بی بهره نمانند.

ورود خوردنی‌های مضر به الگوی غذایی مردم

این تغییر الگوهای غذایی در طول دهه‌های مختلف پستی و بلندی‌های زیادی را به خود دیده است. دهه گذشته دهه غذاهای فراوری شده، فست فودها، غذاهای آماده و خوردنی‌هایی بود که بویژه نسل جوان را مجذوب خود کرده بود. خوردنی‌هایی که تنها خاصیت آن‌ها خوشمزگی است و هیچ ارزشی ندارد.

خوش بخت در کنار این عارضه اجتماعی، در این دهه، نهضت اطلاع رسانی آب و هوای بخشی برای بازگرداندن به جوی، از سوی مدیران بهداشتی جهان، سازمان های بزرگ بهداشتی مانند WHO، متخصصان دلسوز تغذیه و دانش صورت گرفت تا صاحب خطای صورت. گرفته شده در بیراهه رفتن مردم در گزینش سالم مواد غذایی را اصلاح کنند.

این اطلاع‌رسانی‌ها باعث ایجاد آگاهی در خانواده‌هایی شدند که فرزندان خردسال دارند و نوعی «خودکنترلی» در مصرف بی رویه خوراکی‌ها و غذاهای بی فایده و بدون ارزش غذایی شروع می‌شوند.

از سوی دیگر شرکت های تولید کننده مواد غذایی و به طور کلی مواد غذایی، شروع به مطالعه و تحقیق در زمینه نیازهای جامعه به انواع ریز مغذی ها و شناخت خلاءهای موجود در این زمینه می شود و برای ایجاد نقاط خالی در سفره های غذایی مردم محصولات سالم و متنوعی است. را پیشنهاد کردند. محصولاتی که علاوه بر خوشمزه بودن، شاخص های یک غذای سالم را به طور کامل در خود دارند.

مسئولیت مدنی شرکت ها و اصلاح خطاهای تغذیه ای جامعه

مسئولیت مدنی شرکت‌های بزرگ در این زمینه به خوبی عمل می‌کند و حتی در کشور ما شرکت‌های بزرگ مانند کاله با شناخت نقاط ضعفی که در شبکه ریز مغذی‌های جامعه احساس می‌شود شروع به تولید و معرفی محصولات تولیدی می‌کند که برای مثال می‌توان از یک پنیر جدید به اسم تولید کرد. پنیر کبابی یاهالومی صحبت کرد.

نگاهی به مواد غذایی و ریز مغذی‌ها گروه‌های مختلف مواد داخل این محصول را نشان می‌دهد که این محصول می‌تواند یک وعده غذایی کامل و نیاز به بدن را به ده‌ها ماده مورد نیاز تأمین کند.

هالومی تازه ترین کاله برای مردم ایران

همان طور که گفته شد، تازه ترین محصولی است که در مطالب فوق و در استفاده از الگوی تغذیه مردم بعد از دوره کامل تحقیق و مطالعه در خطوط تولید کاله قرار گرفت پنیر کبابی یاهالومی بود.

پنیر کبابی می‌تواند ضمن جایگزین شدن به جای تعداد قابل ملاحظه ای از مواد غذایی سنتی مواد بسیار زیادی را به بدن مصرف کننده برساند که انواع ویتامین‌ها مواد معدنی، کلسیم، و انواع ریزمغذی‌ها از جمله چیزهایی است که با مصرف این محصول برای مصرف کننده به ارمغان می‌آید.

از ویژگی‌های این محصول که کاملاً سنتی و در عین حال کاملاً مدرن است و شاخص‌های مواد غذایی جدید مصرف می‌شود، تنوع در مصرف و تنوع در وعده‌های غذایی و تنوع در تقسیم‌بندی است. به عبارت دیگر این محصول در انواع غذاهای خانوادگی از سالادها گرفته شده تا کباب ها، خورش ها، نیم وعده ها و حتی صبحانه کاربرد دارد.

این خصوصیات باعث محبوبیتی می شود که این محصول در پنج قاره جهان به دست می آید، به سرعت در ایران نیز به یک ترند مهم تبدیل می شود و دوستداران غذا را که حواسشان به نوع خوراکی های مصرفی است، به خود جلب می کند.

نقطه عطفی حلومی در تغییر الگوی تغذیه مردم

پنیر کبابی‌هالومی می‌تواند در دگرگونی الگوهای غذایی مردم یک نقطه عطف شماره آمده و در عین حال اصلاح نابسامانی‌های جامعه در تامین سلامتی همه‌کارهای مردمی بسیار مفید عمل کند.

این محصول که می‌تواند جایگزین گوشت، مرغ و سایر مواد غذایی مشابه شود، در بسته بندی‌های سهل الوصول و بدون نیاز به عمل آوری‌های قبل از پخت، سهولت تغذیه را که یکی از نیازهای زندگی ماشینی مردم امروز است نیز تامین می‌کند.

جلسات با توجه به شکل زندگی همراه با عجله، وقت و کم رنگ شدن کار آشپزخانه در فرهنگ و الگوهای تغذیه مردم، نیازمند محصولات مانند پنیر کبابی هستند تا علاوه بر حفظ زندگی سالم خود از خصوصیات مدرن آن نیز بهره مند شوند. .

پنیر کبابی دارای ویژگی‌های خاصی در مصرف و متریال است که می‌توان هر دو با این معادله زندگی مدرن را پوشش داد.

سرعت در تغذیه، دریافت بالاترین حد ریزمغذی‌ها، امکان تکرار مصرف، لذت بردن از طعم دلچسب و فقدان عناصر مضر در محصولاتی مانند سوسیس و کالباس، از جمله خصوصیات این محصول است که در دهه آینده نقش بسیار پر رنگی دارد. را در تغییر الگوی غذایی مردم به سوی «غذای سالم» در عین سرعت و سهولت ایفا می کند.

### پایان خبر رسمی