بهترین جنس برای ساخت بدنه ی بند خانگی
،
تهران
(اخبار رسمی):
جنس بدنه اسپیکر خانگی چه تاثیری در کیفیت صدا دارد؟ برای افرادی که شنودهای حرفه‌ای موسیقی هستند، کوچکترین تغییرات در صدای اسپیکر خانگی، قابل توجه است. این تغییرات، به عوامل متعدد رخ می‌دهند. اما یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل در صدای اسپیکر خانگی، جنس بدنه‌ای آن است.

بهترین جنس برای ساخت بدنه ی بند خانگی

باند خانگی

فشردگی ماده‌، با عایق و مستحکم آن، با هوا از لرزش و صدای باس، مرتبط است. در این مقاله قصد داریم، تفاوت و تنوع متریال به کار رفته در ساخت جنس اسپیکر خانگی را بررسی کنیم. محاسن و معایب این مواد، خود را در کیفیت نهایی صدا نشان می‌دهند. با ما همراه باشید.

انواع جنس بدنه اسپیکر خانگی و پرکاربردترین آنها

از پرکاربردترین جنس های رایج در ساخت بدنه های اسپیکر، ام دی اف، پلی وود و چوب هستند اما در ایران از نئوپان هم استفاده می شود. اما تفاوت ها و ویژگی های این جنس چیست که آنها را در میان سازندگان اسپیکر به این محبوبیت رسانده است؟

۱- ام دی اف:

MDF تخته‌ای مصنوعی است که از چوب الیاف یا سایر گیاهان می‌شود. در واقع، ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است که نوعی فرآورده چوبی می شود.

مزایا:

فشردگی و یکپارچگی: این ویژگی ها در ام دی اف، به شفافیت و کیفیت صدا کمک شایانی می‌شوند.

مصونیت آن در برابر آسیب آفاتی مانند موریانه به دلیل مواد شیمیایی استفاده شده در آن.

ام دی اف با قرار گرفتن در برابر گرما گرما تغییر شکل نمی دهد و منبسط یا منقبض نمی شود. همچنین در برابر آب مقاوم‌تر است.

استحکام کافی جهت ساخت باکس های اسپیکر

امکان انجام به آسانی برش، cnc و …

امکان روکش کردن به طرح های مختلف

این جنس نسبت به سایر انواع چوب، قیمت مناسبتری دارد.

دوام بالا، ظاهر مناسب و ویژگی آستیکی خوب و همچنین عدم لرزش در صدای بالا و حذف نویزهای اضافه از ویژگی های دیگر ام دی اف است.

معایب:

الف- ضخامت MDF، استحکامش را قابل قبول می‌کند، اما به هرحال، میزان مقاومت مکانیکی است که در کیفیت محصول نهایی، نقطه ضعف می‌شود.

با این وجود ام دی اف یکی از بهترین جنس ها برای بدنه اسپیکر است. زیرا ضخیمتر، فشرده‌تر و ارزان‌قیمت تر است. تراکم MDF لرزش را جذب می‌کند و نویز را در صدای نهایی به حداقل می‌رساند.

۲- نئوپان:

به دلیل مقاومت پایین، در هنگام برش به شدت خرد می‌شود، برای برش و شکل دهی نهایی باید روی آن در نتیجه زمان و هزینه‌ها را بالاتر می‌برد.

به اندازه ام دی اف متراکم نیست و استحکام ام دی اف و پلی وود را ندارد. دوام و مقاومت آن نیز پایین است.

به دلیل مقاومت کم آن در برابر و نم، در صورت قرارگیری در معرض، پوسته پوسته شدن و رنگ آن تغییر می‌کند.

نئوپان از نظر آکوستیکی و حذف نویز ناخواسته در صدای نهایی اسپیکر، عملکردی ضعیف دارد. این موارد باعث تولید اسپیکر، کمترین استقبال از این جنس می شود.

به همین منظور، ذکر است که در بیشتر دنیا، حرفه‌ای اسپیکر تولید می‌کند، قدرتی به استفاده از آن در ساختار اسپیکر ندارد. تنها در چند کشور معدود از این جنس استفاده می‌شود.

۳- تخته سه لای (پلی وود) ۱۸ میلی متری:

این جنس، از استخراج با ضخامت کم چوب که به هم فشرده و چسبانده می‌شود، می‌شود. این تخته‌ها، با توجه به نوع چوب آنها، در صنایع مختلف کاربرد دارند.

مزایا:

الف- ویژگی آکوستیکی خوبی: برای سازهایی که بدنه‌ای چوبی دارند، مانند سیم گیتار آکوستیک، بدنه باید لرزشها را افزایش دهد تا رزوانس بهتری شکل بگیرد. در حالیکه برای اسپیکرهای بزرگ، موضوع درست برعکس است. بدنه‌ی کابین اسپیکرهای بزرگ، نباید با صدای بلند اجزای بلرزد. در غیر این صورت صدا ناموزون و درهم ریخته به گوش می‌رسد. تخته سه‌لا از این نظر بهترین گزینه برای ساخت اسپیکر خانگی است زیرا ویژگی آکوستیکی لازم را دارد.

ب- فشردگی کافی را دارد: میزان فشردگی مناسب این محصول، مانع از اثرگذاری روی صدای اسپیکر می‌شود. این ویژگی تخته سه‌لا، در به دست آمدن صدای صاف و باکیفیت ثابت شده است.

ت- سبک است: وزن کم این جنس، حمل و نقل محصول نهایی را آسان می‌کند.

ج- دوام بالاتر: سازگار بودن با کاربردهای مختلف، استحکام و ترکیب آن، دوام این جنس را تضمین کرده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می‌کند.

د- هر تختی دارد: ظاهر این جنس، به خوبی با سبک فضای هماهنگ می‌شود، به راحتی می‌توان با تغییر کوچک، به آن شکل بهتری داد یا به لایه‌های چند شفاف بسنده کرد.

معایب:

الف- قیمت بالاتر: قیمت تمام شده این جنس تخته، بالاتر از انواع مشابه آن است.

۴- چوب

خانواده‌ی چوب، یک تنه در برابر لشکری ​​از متریال‌های مختلف

پیش از آن که به چوب و ویژگی های آن بپردازیم، اجازه بدهید جنس های دیگر را بررسی کنیم و به مزایا و معایب آنها بپردازیم. این ویژگی هم از تولیدکنندگان هم مصرف‌شده است.

پلاستیک: طراحان اسپیکری که بین هزینه‌های تمام شده و ظاهری در اولویت قرار می‌دهند، پلاستیک محبوب‌ترین است. سبک و ارزان و مقاوم است اما… هدف اصلی ساخت اسپیکر که پخش موسیقی با بهترین کیفیت صدا در میان قیمت کم و سبک وزن از دست می‌رود است.

فلز: در میان گزینه‌های ساخت بدنه‌ی اسپیکر در جایگاه می‌باشد. اسپیکری با این جنس، مشکلات آکوستیکی متعددی دارد و جنس سخت آن، بازتاب صدای شدیدی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود از دست رفتن کیفیت صدای نهایی می‌شود.

و اما چوب:

خانواده‌ی چوب قرنها در ساخت سازهای موسیقی مانند پیانو کاربرد دارد. به طور طبیعی ویژگی های آکوستیکی مناسبی دارد و رزوانس را پایین می آورد. در نتیجه لرزشی که موسیقی ایجاد می‌کند، کمترین درهم ریختگی صدا را ایجاد می‌کند.

چوب تراکم بالا دارد و به طور طبیعی مستحکم است. درنتیجه اگر خوب ساخته شود، پژواک صدا را به حداقل می‌رساند. اما با همه‌ی محاسنی که دارد، به دلیل قیمت تمام شده و اثررب زیست محیطی، چوب در گزینه‌های بعدی قرار دارد.

سخن پایانی: بهترین گزینه برای ساخت بدنه ای اسپیکر خانگی

در میان موارد ذکر شده، پلی‌وود و MDF بهترین گزینه‌ها برای ساخت بدنه‌های اسپیکر هستند. اما به طور معمول، MDF کاربرد بیشتری دارد، زیرا با قیمت تمام شده پایین‌تر، همان کیفیت صدا را دارد. برند دنای یکی از برترین توکلیدکنندگان اسپیکر خانگی در ایران است که تمام اسپیکرهای خود را با ام دی اف با کیفیت تولید می کند.

### پایان خبر رسمی