بررسی جامع بازار فارکس مزایا و معایب


فارکس تنها بازار مالی دنیاست که نه تنها در هنگام افزایش قیمت‌ها، بلکه در هنگام کاهش قیمت نیز می‌توان کسب کرد. بنابراین، این بازار پتانسیل کسب درآمد به فرد دارد که هیچ بازار دیگری را نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند. از سوی دیگر در این مارکت بین‌المللی، بیش از ۲۵ مورد، از حوزه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی ارائه می‌شود که تنوع آن را بی‌نظیر می‌کند. بسیاری از افرادی که رویای خرید سهام‌های بین‌المللی بین‌المللی تسلا، گوگل و … را داشته‌اند، می‌توانند این سهام را برروی‌ها داشته باشند. این مقاله، بخشی از مقاله جامع فارکس چیست بوده که در بلاگ کارگزاری آی تی بی منتشر شده است. در اینجا، مقاله اصلی را به صورت خلاصه و کاربردی در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوان از این دانش کسب در جهت سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت استفاده کرد.

کلمه فارکس مخفف بازار تبادلات ارزی است که نام اولیه این بازار است. دریافت‌ به لطف حضور کارگزاری‌های معتبر جهانی، تنها ارزهای ارزی در این مارکت انجام نشده و بی‌شماری دیگر نیز به لیست پیشنهادی اضافه شده است. در دسته بندی کلی، نمادهای یک معامله در این بازار شامل جفت ارزها (تبدیل ارزهای مختلف به انواع مختلف)، فلزات طلا با قیمت مشخص جهانی از جمله، نمادهای مربوط به انرژی (نفت و)، کالاهای اساسی گاز از جمله گندم. سهام‌های معتبر جهانی، شاخص‌های بورس‌های بزرگ دنیا، رمزارزها و … است. بنابراین، مشخص است که در یک کارگزاری فارکس حساب باز شود، امکان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بازار را به شما خواهد داد. این امکان به لطف پلتفرم‌های کارگزاری‌های فاارکس میسر شده است.

کارگزاری فارس چیست؟

تمامی خدمات سرمایه‌گذاری از طریق کارگزاری فارکس ارائه شده است. برای مثال، اگر در کارگزاری آی تی بی حساب باز کنید، از خدمات این کارگزاری برای سرمایه گذاری در فارکس استفاده کنید. این معناست که از لیست نمادهای ارائه شده می‌توان با سرعت سرور پلتفرم را انتخاب کرد و نهایتاً روش‌های واریزی ارائه شده در کارگزاری را انتخاب کرد. به صورت کلی، کارگزاری فارکس یک نهاد قدرتمند مالی است که با داشتن مجوزهای جهانی که به آن می‌رسد رگولاتوری گفته می شود، به سرمایه گذاران خدمات جهانی ارائه می کند. هر کارگزاری، پلتفرم تصمیم‌گیری را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد که نمادهای متفاوتی را در آن فهرست کرده‌اند. سرمایه گذار در هر لحظه می‌تواند نماد را بخرد و یا بفروشد. شاید برای شما سوالی باشد که چگونه یک دارای قابلیت فروش (بدون خریدن) باشد؟ این یکی از امکانات فارکس بوده است که به قراردادهای مدل CFD در این بازار بزرگ جهانی ارائه شده است.

CFD

در بازارهای سرمایه‌گذاری (به غیر از فارکس)، سرمایه‌گذاری باید چیزی را خرید کند و در زمانی که قیمت افزایش یابد، بفروشد تا کسب درآمد کسب کند. اما در فارکس علاوه بر این روش، امکان کسب درآمد با کاهش قیمت‌ها نیز وجود دارد. مفهوم CFD به معنای مابه‌التفاوت است. یعنی شما نمادی را خریداری کرده و یا می‌فروشید. در هر زمانی که قصد داشته باشم، می‌توانم به آن بپردازم پوزیشن گفته می‌شود را بسته و مابه التفاوت قیمت در زمان شروع و پایان پوزیشن را دریافت یا پرداخت کنید. ساز و کار اصلی این روش، این است که کارگزاری فارکس، مجموعه‌ای از دارایی‌ها را در اختیار دارد. چیزی که شما قصد فروش یک دارایی (بدون خریدن) را دارید، کارگزاری مقدار مدنظر را از دارایی خود کم کرده و می‌فروشد. سپس بازاری که شما پوزیشن فروش یا همان SELL را ببندید، کارگزاری مجدد همان دارایی را با قیمت جدید، خرید می‌کند. مابه التفاوت این قیمت، سود یا ضرر شما بوده است که با کارگزاری فارکس تسویه حساب می کنید. مراقب باشید که هیچ سودی نداشته باشید و ضرری نداشته باشید و تنها کارمزد خود را از روی کسر خواهد کرد.

بروکر فارکس چقدر کارمزد می گیرد؟

یکی از نکاتی که در هنگام ثبت نام در فارکس باید به آن دقت کنید، انتخاب کارگزاری معتبر است. یکی از ملاک‌های مهم در ارزیابی کارگزاری‌ها، میزان مجموع کارمزدایی است که هر موردی دریافت می‌کند. به صورت کلی، کارمزد به سه شکل اسپرد، کمیسیون و سواپ دریافت می‌کند، این میزان سه مدل کارمزد، بسته به حسابرسی و نمایه شدن، متفاوت است. به صورت کلی، میزان اسپرد بر اساس پیپ، بررسی بر اساس دلار (به ازای هر لات) و سواپ نیز بر اساس تعداد روزهایی که یک کارت باز می شود و بر حسب دلار تعیین می شود. هر حساب حسابی می‌تواند میزان متفاوتی را برای هر کدام از این مدل‌ها در نظر گرفته و یک یا دو مدل را کاملاً صفر نشان دهد. اما به صورت کلی، هیچگاه میزان مجموع کارمزد صفر صفر نخواهد بود. چرا که این کارمزدها، تنها روش کسب درآمد بروکرها هستند. در حال حاضر، یکی از بهترین حساب‌های تحلیلی فارکس، حساب استاندارد در بروکر آی تی بی است که کمترین میزان کارمزدها را برای خود در نظر گرفته است.

معایب بازار فارکس

بازار فارکس در حقیقت یکی از بی عیب‌ترین مارکت‌های جهانی برای سرمایه‌گذاری است. اما با انجام تحقیقات علمی تا حد زیادی از سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های خود را در بازار از دست‌دهنده‌ها نشان می‌دهند. از آنجایی که حساب کاربری در فارکس بسیار آسان است و به صورت آنلاین انجام می شود، بسیاری از سرمایه ها بدون دانش قبلی در این بازار وارد می شوند، حساب ها را شارژ کرده و بدون اینکه بدانیم چه خطراتی در بازار پریسک فارکس وجود دارد، می شود. همین امر باعث می شود که بسیاری از افراد فقط ضرر را در این بازار چشیده باشند. اگر ترید کردن در فارکس می‌‌تواند شغل دوم را از افراد داشته باشد، اما این بدان معناست که به راحتی خود را باز کرده یا ببندید. نکته مهم در این بازار، داشتن استراتژی علمی بوده است که به شما چه چیزی را در زمانی و به چه قیمتی بگویید چه بکنید و چه ضرری داشته باشید و از این نظر چقدر باشد. در این مسیر، امکاناتی از اهرم یا همان لوریج نیز وجود دارند که یک شمشیر دو لبه عمل می‌کنند.

مزایا و معایب اهرم در فارکس

پیش از بیان مزایا و معایب، ابتدا با مفهوم اهرم یا همان Leverage آشنا شوید. اهرم سرعتی، امکانی است که کارگزاری فارکس به مشتریان خود می‌دهد. این معناست که تریدر می‌تواند از یک اهرم (مثلا) صد برابری استفاده کرده باشد و تا ۱۰۰ برابر میزان جمعیت‌های واقعی خود را وارد کند. مزیت اهرم آن است که میزان سود را به شدت افزایش خواهد داد. برای مثال، اگر یک هزار دلار انجام شود که یک درصد سود کنید، معادل ۱۰۱ دلار خواهد بود. در حال حاضر اگر از اهرم ۱۰۰ هزار دلار استفاده کنید، می‌توانید پول‌هایی را انجام دهید (موجودی اصلی در اهرم) که سود یک درصدی آن معادل صد دلار بوده است که شما را به هزار دلار افزایش می‌دهد. همین اهرم یکی از جذاب‌ترین امکانات بازار فارکس است که باعث کسب سودهای بسیار بالا خواهد شد.

اما اگر دقت کنید، کارگزاری فارکس هیچگاه در سود و ضرر شما شریک نخواهد شد. این معناست که اگر تحلیل اشتباهی انجام شود، میزان ضرر نیز ضربدر اهرم شده و محاسبه می شود. در صورت استفاده از اهرم ۱۰۰، حساب شما تنها می‌تواند ۱ درصد تغییر در خلاف جهت مخالف را متحمل شود. بنابراین اگر با سپرده‌ی صد دلاری از اهرم ۱۰۰ استفاده کنید و گزینه خرید (BUY) را بزنید، این مکان تا جایی باز می‌شود که قیمت نمادی ۱ درصد کاهش می‌یابد. در این حالت، میزان ضرر حساب شما معادل ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ شما برای شما ایجاد می‌کند. افرادی که با اهرم آشنا هستند، عموماً مردم در افزایش سودآوری نتیجه را در نظر گرفته و به سرعت تمام موجودی خود را از دست می دهند.

مزایا و معایب تعدد نمادهای مشخصی

با شروع به وارد شدن به بازار فارکس می‌شوند، از تعدد نمادهای قابل طرح می‌شوند، و اقدام به باز کردن تعداد زیادی پوزیشن می‌کنند. اما سرمایه گذاری دارای اصول اولیه است که تحلیل و شناخت نشانه های اصلی آن است. سرمایه‌گذاری تنها زمانی مطمئن و مطمئن باشید که دانش کافی در خصوص هر شاخصی داشته باشید. این معناست که فقط با شنیدن نام‌هایی چون اپل، تسلا و … باید خرید را برروی این سهام باز کنید. در ابتدا باید استراتژی خود را تکمیل کند در روند حرکت قیمتی، هر نشانه ای گرفته شده، پیش روی هر نمادی را دنبال کرده و در نهایت، زمانی که اطلاعات کافی پیدا می کند، پیشنهاد را شروع می کند. این جزئی از استراتژی مشخصی فرد بوده است که به طور مثبتی انجام خواهد شد. بهتر است که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، زمان خود را معطوف به حداکثر ۱۰ علامت مشخص کرده و تنها همان دارایی‌ها را می‌خواهند کرد.