بتن آماده چیست؟ مزایا و معایب بتن ؟


بتن چیست؟ (مزایا و معایب بتن آماده)

بتن یکی از مواد ساخته شده از دست بشر است که در پروژه های ساختمانی بسیار پرکاربرد است. در حالت معمول بتن از ترکیب آب، سنگدانه و سیمان با نسبت های ساخته شده می شود؛ اما برای اینکه استقامت آن بالاتر رود، از مواد دیگری نیز در ترکیبات آن استفاده می شود. قیمت مناسب، استقامت و طول عمر بالا، تنوع کاربرد و موارد از این دست باعث می شود تا این محصول به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل شود. برای آشنایی بیشتر با این محصول در ادامه با ما همراه باشید.

بتن از چه موادی ساخته شده است؟

بتن در اصل ماده ای متشکل از ماسه، شن و سنگدانه با وزنی متفاوت است که با استفاده از یک خمیر سیمانی به هم می چسبند. با توجه به کاربردهایی که در ترکیبات آن از مواد دیگری مانند روان کننده، سرباره، خاکستر بادی و… نیز استفاده می شود. اما در حالت کلی چیزی که باعث استحکام آن می شود، ترکیب آب و سیمان است. در نهایت می توان گفت این سنگ ریزه های کوچک هستند که فواصل بین دانه های بزرگ را می پوشانند و فاصله بین دانه های کوچک با استفاده از سیمان پر می شود و یک ترکیب مستحکم برای استفاده در ساختن به وجود می آید. در ادامه به بررسی هر یک از مواد تشکیل دهنده بتن می پردازیم.

۱. آب

برای ساخت بتن می توان از انواع آب آشامیدنی، آب بازیافتی و آب های زیرزمینی استفاده کرد. آب دریا برای ساخت بتن های معمولی قابل استفاده است؛ اما برای مواردی مانند بتن های پیش تنیده و یا مسلح بهتر است استفاده نشود. چرا که احتمال ترکیبات شیمیایی در آن افزایش می یابد. از آب به هیچ عنوان نباید برای ساخت این ماده استفاده کرد.

۲. سنگدانه

شن و ماسه ترکیبات سازنده سنگدانه ها هستند. این مواد در نهایت با استفاده از سیمان در کنار هم قرار می گیرند. برای اینکه کیفیت بتن به بالاترین سطح خود برسد، حتما باید از سنگدانه های با کیفیت در ساخت آن استفاده شود. به دلیل اینکه این مواد حدود ۷۰ درصد وزن اصلی بتن را تشکیل می دهند و به همین خاطر کیفیت آن را پیدا می کند می کند.

۳. سیمان

سیمان پس از برخورد با آب بر اثر یک واکنش شیمیایی به نام هیدراتاسیون صاف می شود. در واقع یک بایندر هیدرولیک است. سیمان در مدل های پرتلند (تیپ ۱)، سیمان کامپوزیتی (تیپ ۲)، سیمان سرباره ای (تیپ ۳)، سیمان پوزولان (تیپ ۴) و سیمان کامپوزیتی (تیپ ۵) ساخته شده است. اما سیمان پرتلند در میان آن ها بیشترین کاربرد را دارد. این سیمان از ترکیب ماسه سنگ آهک، شیل، خاکستر بادی، رس و ساخته می شود.

بتن آماده چیست؟

بتن آماده است که از نام آن مشخص است، محصولی است که در کارخانه تولید می شود و به محل ساخت و ساز ارسال می شود. قیمت این محصول به صورت متر مکعب تعیین می شود.

بتن آماده چگونه ساخته شود؟

در محصول این ترکیبی تشکیل دهنده با نسبت های معین ترکیب می شود تا در نهایت یک محصول با مقاومت مطلوب تولید شود. استانداردهای ترکیبی باید به خوبی رعایت شود تا از اختلافات کیفی پیش از جلوگیری شود. البته برای انجام این ترکیبات از یک نرم افزار زمان بند استفاده می شود تا مهندسان نظارت بهتر و دقیق تری در ساخت محصول داشته باشند.

عیار بتن چیست؟

میزان سیمانی که در ساخت بتن مورد استفاده قرار گرفته است، تعیین کننده عیار آن است. این معیار با توجه به مقدار سیمان بر حسب در واحد حجم بتن تعیین می شود. به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر عیار بتن بالاتر باشد، کیفیت و مقاومت آن نیز بالاتر است. برخی افراد تصور می کنند هر چقدر سیمان بیشتر باشد، مقاومت ساختمان افزایش می یابد. اما باید بداند که سیمان را در بتن حتی در مقدار بسیار کم می تواند باعث تضعیف قدرت ساختمان شود. این عیار بتن است که تعیین می کند در بخش های مختلف ساختمانی از کدام محصول استفاده کنید.

بتن ها با عیارهای مختلف در کدام بخش از ساخت و ساز کاربرد دارند؟

فنداسیون، سقف و دیوار مهم ترین بخش های ساختمان هستند که باید از بتن مقاوم برای ساخت آن استفاده کرد. کمترین عیار مناسب برای پی ساختمان است و دیوارها، سقف، طبقات و ستون ها به بتن با بالاترین عیار نیاز دارند. به عنوان مثال برای آرماتوربندی، بتن عیار ۱۵۰ کفایت می کند. عیار ۲۵۰ برای ملات بنایی و آجرکاری کاربرد دارد و بتن عیار ۳۵۰ همچنین بتن معمولی است که در میان تمام محصولات کاربرد بیشتری دارد. از این محصول همچنین در ساخت پی دیوار، جاده، تسطیح و… استفاده می شود.

قیمت بتن آماده به چه عواملی است؟

یکی از مهمترین عوامل در خرید بتن، قیمت آن است. قیمت بتن آماده در حالت عادی، نسبت به بتن معمولی بالاتر است. توجه داشته باشید که این افزایش قیمت به خاطر مراحل آماده سازی و مواردی از این دست نیست. در ساخت بتن و درصد ترکیبات آن استفاده شده است، بالاترین نقش را در قیمت تمام شده ایفا می کنند. قیمت مواد اولیه و هزینه حمل و نقل آن، هزینه کنترل کیفیت و آزمایشگاه، هزینه های سربار (آب و برق و…)، هزینه تولید و مخلوط کردن مواد اولیه، هزینه حمل و نقل و انتقال بتن و… قیمت بتن آماده هستند.

بتن آماده چه مزیتی دارد؟

بتن آماده دارا است. از جمله:

۱. استحکام دارد

از آنجایی که ترکیبات بتن آماده می شود با دقت و توجه به بالای نظرات و مهندسان حرفه ای انجام می شود، استحکام و مقاومت بالایی دارد. البته همه شرکت های تولید بتن این گونه هستند و به همین خاطر باید به هنگام خرید بتن آماده، در شرکت مطمئن باشید.

۲. در زمان ساخت بتن صرفه جوئی می شود

شما فقط کافی است این محصول را سفارش دهید و پروژه را در زمان انجام دهید بتن ریزی تحویل بگیرید. پس به این زمان زمان ساخت بتن به شدت کاهش می یابد و در کل می توان گفت هیچ زمانی از شما نمی گیرد.

۳. بتن آماده طول عمر دارد

این محصول با توجه به ساختار آن در برابر عوامل محیطی، طول عمر بالا دارد. چوب و آهن که در گذشته در ساختمان سازی استفاده می شد، با گذشت زمان، از طول عمر آن ها کاشته می شد. اما در مورد بتن های آماده چنین مشکلاتی وجود ندارد.

۴. ضد حریق است

آتش سوزی از مسائل مربوط به ناپذیر هر ساختمان است. اما ویژگی های آن آماده است که جذب آن نمی شود و در مواقع آتش سوزی مانع از انتقال آن به بخش های دیگر ساختمان می شود.

۵. عایق صوت و گرما است

مقاومت بتن های آماده به حدی است که از ورود سرما در زمستان و گرما در تابستان به داخل ساختمان جلوگیری می کند. همچنین عایق صوت است و صدا را به داخل ساختمان منتقل نمی کند.

۶. مقرون به صرفه است

تمام وی‌گی‌های بتن‌های آماده باعث می‌شود تا آن را به عنوان یک محصول مقرون به صرفه بشناسیم. مصرف این محصول، باعث می شود در مصالح دیگر نیز صرفه جوئی شود. برای حفظ محیط زیست بهترین گزینه است و هزینه تعمیر و نگهداری ندارد. هزینه های کارگر و نظارت بر سایت با استفاده از این محصول کاهش می یابد. همچنین بتن های کمترین هدررفت را دارند.

بتن آماده چه معایبی دارد؟

هر محصول در کنار تمام مزایا، یک سری معایب نیز دارد و بتن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

۱. مدت زمان رسیدن به محل ساخت و ساز

دقیقا زمانی که آب به ترکیبات بتن افزوده می شود، هیدراتاسیون آغاز می شود و محصول باید در مدت زمان کوتاهی به محل ساخت و ساز منتقل شود. اگر فاصله زیاد باشد، بتن کیفیت خود را از دست می دهد. اما این مشکل با افزودن کند کننده ها و خاکستر بادی حل شده و مدت زمان هیدراتاسیون می شود.

۲. ماشین حمل بتن به محل ساخت و ساز

در برخی موارد محل ساز و ساز در مکانی قرار گرفته است که جاده های فرعی منتهی به آن اجازه عبور خودروهای سنگین را نمی دهند. این مشکل نیز با استفاده از ماشین های میکسر مینی حل شده است.

کلام پایانی

در این مطلب با بتن، سازنده، بتن آماده و… آشنا شدید. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به فکر خرید بتن آماده هستید، شرکت انعکاس با برند بتن ملی با داشتن نمایندگی در سراسر ایران، شرایط ارائه شده است تا بتوانید انواع بتن با عیارهای مختلف را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کنید. به همین منظور برای خرید بتن آماده تهران و یا هر شهر دیگری که در آن سکونت دارید، می توانید با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید.