اباتمنتهای ترمیم فوری و اجزای پروتز _ اروم دنتال
، (اخبار رسمی):
همه اجزا دارای یک اتصال TORX یکسان هستند. اجزای پروتز uni.cone SKY را می‌توان بر روی تمامی سیستم‌های اپلنت‌های کلاسیک narrowSKY، blueSKY و SKY استفاده کرد.

آباتمنت های ترمیم فوری و اجزای پروتز _ اروم دنتال

اباتمنتهای ترمیم فوری و اجزای پروتز _ اروم دنتال

  • همه اجزا دارای یک اتصال TORX یکسان هستند.
  • اجزای پروتز uni.cone SKY را می‌توان بر روی تمامی سیستم‌های اپلنت‌های کلاسیک narrowSKY، blueSKY و SKY استفاده کرد.
  • واحد آباتمنت های مخروطی در ارتفاعات ۱ میلی متر، ۲ میلی متر و ۴ میلی متر در دستیابی هستند.
  • آنالوگ آزمایشگاهی uni.cone، لثه فرم دهنده تک مخروطی و یونی مخروط بندی قالب باز و بسته، تک سایز است.
  • روکش‌های پروتز uni.cone به‌صورت تیتانیوم، پلاستیک قابل ریخته‌گری است و روکش‌های مصنوعی قابل اسکن یا پیچ‌های عرضی موجود است.
  • اجزای پروتز سریع و ثابت SKY را می‌توان در ایمپلنت‌های کلاسیک blueSKY و SKY استفاده کرد.
  • تکیه‌گاه‌های سریع و ثابت SKY در اندازه‌های مستقیم ۱ میلی متری، ۲ میلی متری و ۴ میلی متری موجود هستند.
  • همچنین این تکیه گاه ها به صورت زاویه دار هم برای ایمپلنت استفاده می‌شود.
  • که تکیه گاه زاویه دار ۱۷.۵ درجه با ارتفاع ۳ و ۵ میلی متر و تکیه گاه زاویه دار ۳۵ درجه، ۴ میلی‌متر و با ارتفاع ۵ میلی‌متر موجود است.

پروتز دندان چیست؟

بسته به تعداد دندان‌های از دست رفته و موقعیت آنها در دهان، پروتز دندان شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد اما همیشه شامل موارد زیر است:

تاج یا بریج:

تاج یک دندان مصنوعی در حالی است که بریج مجموعه‌ای از دندان‌های مصنوعی به هم متصل است. بریج امکان استفاده از ایمپلنت‌های کمتر به تعداد دندان‌های دست رفته را می‌کند.

یک یا چند اباتمنت:

آباتمنت تاج یا پل را به ایمپلنت متصل می‌کند. برای هر ایمپلنت یک اباتمنت لازم است.

بسته به اینکه آیا یک دندان، چند دندان یا همه دندان های خود را از دست داده، گزینه هایی که برای شما وجود دارد، بسته شده است.

پروتز دندان چگونه کار می کند؟

تاج یا بریج را می‌توانم روی آباتمنت خارج یا داخل دهان سیمان کرد. زمانی که در خارج از دهان سیمان می‌شود به آن تاج یا پل پیچ دار و زمانی که در داخل دهان سیمان می‌شود به آن تاج یا پل سیمان دار می‌گویند. نشان داده شده است که تاج یا پل سیمانی نگهدارنده خطر را به همراه دارد.

به اصطلاح پروتزهای موقتی وجود دارند که در روز جراحی می‌گیرند. اینها فقط برای شش تا ۱۲ ماه در طول دوره بهبود ساخته می‌شوند. پروتز نهایی (قطعی)، با این حال، پس از بهبودی و پس از جراحی کاشت ایمپلنت گذاشته می‌شود و برای مدت طولانی ساخته می‌شود.

پروتز دندان چگونه ساخته می شود؟

پروتز دندان شما توسط یک تکنسین دندان طراحی و ساخته می‌شود که به نوبه خود آن را در اختیار دندانپزشک شما قرار می‌دهد.

دندانپزشک شما یک قالب فیزیکی یا دیجیتالی از دهان شما با آلژینات دندانی یا با استفاده از اسکنر داخل دهانی می‌گیرد. این اطلاعات برای تکنسین دندانپزشکی ارسال می‌شود که معمولاً یک پروتز موقت برای روز جراحی و یک پروتز نهایی برای زمانی که بهبود می‌یابد (این کار معمولاً سه تا نه ماه پس از جراحی رخ می‌دهد.)

تکنسین دندانپزشکی می‌تواند بین سه فناوری برای ساخت پروتز انتخاب کند:

پروتزهای پیش ساخته

پروتزهای پیش ساخته محصولاتی هستند که بیشتر در دهان بیمار تطبیق داده می‌شوند. آنها سریع تطبیق می‌یابند و نقاط قوت و زیبایی آنها برای دندان‌های موقت قابل قبول است اما برای پروتز نهایی استفاده نمی‌شود.

پروتزهای فلزی ذوب شده چینی PFM))

فلز ذوب شده چینی روش سنتی و دست ساز برای تهیه پروتزهای سفارشی است. این سخت‌کننده پروتزی را می‌دهد که می‌تواند از زیبایی بسیار دلپذیری برخوردار باشد. با این حال، به اندازه پروتزهای CAD/CAM نیست.

پروتزهای CAD/CAM

پروتزهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و ساخت با کمک کامپیوتر (CAM) طبق استانداردهای مدرن جزء پروتزهای پیشرفته می‌شوند. این فناوری به تکنسین های دندانپزشکی اجازه می دهد تا با دقت بسیار بالا، یک پروتز سفارشی که قوی و از نظر زیبایی دلپذیر است، تهیه کنند.

چرا طراحی پروتز دندان بسیار مهم است؟

کار پروتز از نظر طراحی پیچیده و چالش‌برانگیز است، زیرا پروتز نهایی کاملاً روی ایمپلنت بنشیند، اندازه و شکل مناسبی برای دهان شما داشته باشید، از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر و بادوام باشد. این برای طول عمر سیستم ایمپلنت دندان و همچنین برای راحتی و استفاده شما در جویدن و صحبت کردن نیاز است.

تعداد زیادی از مواد پروتز در دسترس است که به دندانپزشک و تکنسین دندان امکان می‌دهد تا مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای بودجه همه گیاهان و همچنین نیازهای زیبایی و عملکردی آنها بیابند. با این حال، یکی از چالش‌هایی که در هنگام طراحی پروتز وجود دارد، این است که آیا باید آن را قوی، زیبایی و یا مقرون به صرفه کند به دلایل مواد خاص. اگر پروتز در پشت دهان قرار گرفته باشد، باید بسیار محکم باشد، در حالی که اگر دندانی که قرار است جایگزین شود، زمانی که بیمار لبخند می‌زند، قابل مشاهده است، زیبایی‌شناسی بیشتر پیدا می‌کند.

زمانی که دندانپزشک ها برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی برنامه ریزی می کنند، به گونه ای برنامه ریزی می کنند که در بهترین حالت ممکن پروتز قرار گیرد و حجم استخوان در آن رضایت بخش باشد. علاوه بر این، تکنسین دندانپزشکی از دقت بالایی برای طراحی و ساخت پروتز استفاده می‌کند تا بهترین تناسب را تضمین کند. هر حرکت ریز می‌تواند منجر به شل شدن یا آسیب به پروتز و یا ایمپلنت دندان شود

ماندگاری پروتز دندان چقدر است؟

پروتز موقت در طول دوره بهبودی تنها ۶ تا ۱۲ ماه دوام می‌آورد، در حالی که پروتز نهایی برای مدت طولانی ساخته شده است.

پروتز نهایی طوری طراحی شده است که سال‌ها در دهان شما بماند. مطالعات نشان می‌دهد که نرخ بقای پنج‌ساله حداقل ۹۶ درصد و نزدیک به ۹۰ درصد در ده سال است. طول عمر پروتز (و ایمپلنت آن) به کیفیت اتصال بین ایمپلنت و اباتمنت دارد.

پایداری و عملکرد سیستم کامل ایمپلنت مبتنی بر مهندسی با دقت بالا است که به راحتی با استفاده از اباتمنت های اصلی به سختی به دست می‌آید. این اباتمنت‌های کپی شده یا «سازگار» در ایمپلنت قرار می‌گیرند، اما ممکن است مشکلاتی در سطح میکروسکوپی ایجاد شود، جایی که ریز شکاف‌ها می‌توانند به شکست تبدیل شوند. به‌عنوان‌مثال، پیچ اباتمنت ممکن است شل شود، ممکن است پروتز آسیب ببیند یا ممکن است دچار شکستگی ایمپلنت شوید. علیرغم این تفاوت‌ها در کیفیت، انتخاب یک پروتز سازگار به جای یک پروتز اصلی با صرفه‌جویی در هزینه‌های نهایی انجام می‌شود.

یک راه ساده برای بهبود شانس شما برای داشتن یک درمان طولانی مدت ایمپلنت دندان این است که از محلول‌هایی با همان مارک ایمپلنت دندانی خود استفاده کنید.

هزینه پروتز دندان چقدر است؟

قیمت پروتز مقدار کمی (۱۰-۵ درصد) از کل هزینه درمان ایمپلنت دندان را می‌دهد و بر اساس عوامل مختلف متفاوت است. با وجود هزینه نهایی پروتز، نقش بسیار مهمی در طول مدت کل سیستم ترمیمی ایفا می‌کند.

برای جویدن خوب باید زیبایی، بادوام، راحت و قوی باقی بماند که این امر یک مورد قانع کننده برای سرمایه گذاری در یک پروتز با کیفیت بالا است.

سخن آخر

همه ما دوست داریم دندان‌های زیبا داشته باشیم ولی به‌مرورزمان و با رعایت اصول بهداشتی این عمل پیش نمی‌آید و شما یک یا چند دندان خود را از دست می‌دهید. از این ناراحتی می‌شوید که زیبایی چهره شما مثل قبل نیست و اصلاً جای نگرانی نیست، می‌توانید از پروتزها برای استفاده از چهره‌های شما برای زیبایی استفاده کنید.

urumdental.com

### پایان خبر رسمی