آیا تلخی خطرناک است؟ علائم چیست؟


دهان تلخ می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. تلخی در دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا مسواک زدن از بین می رود.

اما اگر اغلب دهان شما درد می کند یا مدت طولانی آن را دارید ، توصیه می کنیم به پزشک عمومی یا متخصص گوارش مراجعه کنید تا ببینید آیا بیماری خاصی دارید که باعث ایجاد آن شده است. و در صورت لزوم با آن برخورد کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

این شایع ترین علت طعم تلخ در دهان ، به ویژه هنگام بیدار شدن است. تلخی در دهان پس از بیدار شدن از خواب ناشی از تجمع بزاق و باکتری در زبان ، دندان ها و لثه است که باعث بوی بد دهان نیز می شود.

برای حل این مشکل چه باید کرد: حداقل دوبار در روز مسواک بزنید ، یکبار بعد از بیدار شدن و یک بار قبل از خواب. مسواک زدن زبان شما نیز بسیار مهم است ، زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و لایه ای تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از مصرف و جذب توسط بدن در بزاق دهان رها می شوند و طعم دهان را تلخ می کند. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم یا برخی داروهای قلبی می توانند باعث تلخی دهان شوند.

افرادی که از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنند نیز ممکن است بیش از پیش دچار خشکی دهان شوند که می تواند طعم دهان آنها را تغییر دهد.

برای حل این مشکل چه باید کرد: تلخی دهان معمولاً پس از چند روز از بین می رود. اما اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناخوشایند است ، توصیه می شود با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که باعث تلخی دهان نمی شوند جایگزین کند.

3- بارداری

دیسگوزیا که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، به دلیل تغییرات هورمونی ، در بسیاری از زنان یکی از شایع ترین علائم در سه ماهه اول بارداری است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور طبیعی برطرف می شود.

به همین دلیل است که زنان باردار ممکن است احساس کنند دهانشان طعم سکه دارد یا ممکن است بعد از نوشیدن آب طعم فلزی را در دهان خود احساس کنند.

برای حل این مشکل چه باید کرد: یک راه عالی برای از بین بردن طعم تلخ دهان ، نوشیدن لیموناد یا مکیدن بستنی لیمو است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روش های درمانی و توصیه ها

4- مکمل های ویتامین

مصرف برخی مکمل های ویتامین که حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی مانند روی ، مس ، آهن یا کروم هستند نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عارضه جانبی بسیار شایع است و معمولاً هنگامی رخ می دهد که مکمل به طور کامل جذب بدن شود.

برای حل این مشکل چه باید کرد: توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن مکمل را جذب کند. اگر تلخی در دهان شما بسیار شدید است یا اغلب رخ می دهد ، باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم دوز مکمل های خود را کاهش داده یا تغییر دهد.

5- رفلاکس معده

ریفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری باز می گردد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و آن را تلخ می کند.

برای حل این مشکل چه باید کرد: از غذاهای پرچرب یا غذاهایی که هضم آن ها سخت است خودداری کنید ، زیرا این مواد می توانند اسید معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری بسیار مهم است ، زیرا فرآیند هضم را در معده پیچیده می کند.

6- مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که معمولاً توسط کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. این افزایش آمونیاک به دلیل عملکرد ضعیف کبد باعث تغییر طعم دهان می شود و طعمی شبیه ماهی یا پیاز در دهان ایجاد می کند.

برای حل این مشکل چه باید کرد: مشکلات کبدی معمولاً با علائم دیگری مانند بیماری یا خستگی همراه است. بنابراین ، در صورت مشکوک بودن به مشکلات کبدی ، توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

7- عفونت های تنفسی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل موادی که توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها تولید می شود باعث ایجاد تلخی در دهان شود.

برای حل این مشکل چه باید کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این امر به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریعتر آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود برای تعیین علت دقیق و شروع درمان مناسب ، به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید