آیا باید بعد از واکسن کرونر آزمایش آنتی بادی انجام دهیم؟


چند آزمایش روی آنتی بادی کرونر باید انجام شود؟

در این مقاله ، بررسی می کنیم که آزمایش آنتی بادی کرونر چیست و آیا آزمایش آنتی بادی کرونری پس از واکسن می تواند نشانه ای از اثر واکسن باشد.

آنتی بادی کرونر یا آزمایش سرولوژیکی ، که آزمایش خون کرونر است ، به دنبال آنتی بادی هایی در خون است که با ویروس کووید 19 مبارزه می کند. کووید 19.

استفاده از آزمایش های آنتی بادی پس از دریافت واکسن کرونر نیز راهی برای ارزیابی اثربخشی واکسن شده است. در این مقاله ، بر اساس آخرین اطلاعات پزشکی ، بررسی خواهیم کرد که آیا باید بعد از واکسن کرونر آزمایش آنتی بادی انجام دهیم و آیا انجام آزمایش آنتی بادی پس از واکسن کرونری ایده خوبی است یا خیر. با مجله پزشکی Apple Health همراه باشید.

آنتی بادی چیست؟

آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شوند و به شما در مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. این کارها پس از آلوده شدن یا واکسینه شدن در برابر عفونت انجام می شود. واکسیناسیون روشی مطمئن و م toثر برای آموزش تولید آنتی بادی به بدن است. آنتی بادی ها می توانند شما را در برابر عفونت مجدد برای مدتی پس از عفونت محافظت کنند. مدت زمان این ایمنی برای هر بیماری و برای هر فرد متفاوت است.

معمولاً نباید از آزمایش آنتی بادی برای تشخیص عفونت ویروسی فعلی که باعث کووید می شود استفاده کرد. این آزمایش ممکن است در صورت وجود عفونت فعلی آنتی بادی را نشان ندهد ، زیرا بدن یک تا سه هفته پس از عفونت آنتی بادی تولید می کند.

همچنین بخوانید: تاج دلتا یا تاج هند چیست و از آن چه می دانیم؟

آنتی بادی های کروناویروس

نحوه انجام آزمایش آنتی بادی

در حالی که از نتیجه آزمایش مثبت آنتی بادی می توان برای شناسایی افرادی که ممکن است قبلاً عفونت SARS_co_2 داشته باشند استفاده کرد ، تحقیقات بیشتری در مورد افرادی که واکسن کووید 19 را دریافت کرده اند مورد نیاز است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا آزمایش آنتی بادی SARS_co_2 در تعیین سطح ایمنی مفید است یا خیر. پس از پاسخ ایمنی به واکسن کووید 19

اگر نتایج آزمایش آنتی بادی اشتباه تفسیر شود ، افراد کمتر در برابر قرار گرفتن در معرض ویروس کرونری اقدامات احتیاطی انجام می دهند ، که می تواند خطر ابتلا به ویروس را در آنها افزایش دهد.

تصمیم گیری در مورد آزمایش توسط بخش های بهداشتی ایالتی یا محلی یا متخصصان بهداشت انجام می شود.

آزمایش های آنتی بادی روی کووید 19 توسط متخصصان بهداشت و آزمایشگاه ها قابل انجام است. با پزشک خود در مورد خدمات و نیاز خود به این کار صحبت کنید.

آزمایش آنتی بادی کرونری قبل از دریافت واکسن

توجه داشته باشید که آزمایش مثبت آنتی بادی به این معنا نیست که شما ایمنی خاصی در برابر ویروس کرونر دارید. اگر تست آنتی بادی کووید 19 مثبت بود ، به این معنی است که ممکن است قبلاً به این ویروس آلوده شده باشید. توصیه می شود با پزشک خود در مورد اهمیت نتایج آزمایش بیماری عروق کرونر قلب صحبت کنید.

همچنین بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

آزمایش آنتی بادی کرونر چیست؟

آزمایش آنتی بادی کرونری پس از واکسیناسیون

اگر نتیجه آزمایش شما برای آنتی بادی کرونر مثبت باشد ، احتمالاً قبلاً به ویروس آلوده شده اید. واکسن کووید 19 همچنین ممکن است نتایج آنتی بادی مثبت را برای برخی از آزمایشات آنتی بادی ، اما نه برای همه ، نشان دهد. شما نباید نتایج آزمایش آنتی بادی کرون خود را به عنوان نشان دهنده سطح خاصی از ایمنی یا مصونیت در برابر عفونت کرون تفسیر کنید.

عموماً اکثر افراد پس از واکسیناسیون نیازی به آزمایش آنتی بادی های کرونری ندارند. مانند سرخک یا فلج اطفال ، داده های بزرگ از آزمایشات بالینی در حال انجام و برنامه های واکسن اطمینان می دهد که واکسن Quid 19 ایمنی را ایجاد می کند. فقط افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ، بیشتر در معرض واکنش نامطلوب واکسن قرار می گیرند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده ، حتی زمانی که واکسن کرونر در بدن شما خوب عمل کرده باشد ، آزمایش آنتی بادی می تواند منفی باشد. این به این دلیل است که روشهای مورد استفاده برای انجام آزمایش آنتی بادی کرونر متفاوت است و بنابراین آزمایش آنتی بادی کرونری نمی تواند به عنوان معیاری برای اثربخشی واکسن مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

سازمان بهداشت جهانی آزمایش آنتی بادی کرونری پس از واکسیناسیون را فقط برای افرادی توصیه می کند که علائم بیماری را دارند یا به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایشی با آنها تماس گرفته اند.

نتایج آزمایش آنتی بادی کرونر را بخوانید

برای اطلاع از میزان آنتی بادی کرونر ، ابتدا نتایج آزمایش کرونر را بخوانید ، آزمایش آنتی بادی کرونری IgG و IgM را تفسیر کنید و در نهایت با استفاده از اصطلاحاتی که برای توصیف نتایجی که می توان استفاده کرد ، از وضعیت نهایی خود مطلع شوید. در آزمایشگاههای مختلف با آنها متفاوت آشنا شوید:

مثبت: بدن شما آنتی بادی IgG Covid 19 تولید کرده است و به احتمال زیاد به بیماری عروق کرونر قلب قبلی مبتلا هستید. برخی از بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب ممکن است در گذشته علائم نداشته باشند ، اما بدن آنها آنتی بادی تولید کرده است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا IgG مثبت در آینده در برابر عفونت کووید 19 مصون است یا خیر. لطفاً اقدامات احتیاطی عمومی مانند فاصله اجتماعی ، شستن دست ها و استفاده از وسایل حفاظتی شخصی مانند ماسک یا دستکش را در نظر داشته باشید.

منفی: آزمایش آنتی بادی IgG 19 Qovid منفی است. این بدان معناست که شما به کووید 19 آلوده نشده اید. لطفاً توجه داشته باشید که تولید سطح قابل اندازه گیری IgG پس از عفونت می تواند 14 تا 21 روز طول بکشد. اگر در 3 هفته گذشته علائم مشابه کووید -19 داشته اید و آزمایش شما منفی بوده است ، تکرار آزمایش 1 تا 2 هفته بعد ممکن است نتیجه مثبت را نشان دهد.

دوسنکا (دوسنکا): نتایج آزمایش شما نمی تواند مثبت یا منفی تفسیر شود. شایع ترین علت نتایج مبهم ، پاسخ ایمنی است. اگر نتیجه مبهمی به دست آید ، تکرار آزمون ممکن است به نتایج قابل اطمینان تری منجر شود.

توجه داشته باشید که برای خواندن نتایج آزمایش آنتی بادی کرونر ، باید با این روش برای تعیین آنتی بادی های مورد استفاده در برخی از آزمایشگاه ها نیز آشنا باشید:

4 1.4: این یک نتیجه مثبت است و شانس داشتن تاج جلویی زیاد است.

<1.4: این یک نتیجه منفی است. یک سوال رایج این است که ، برای مثال ، اگر نتیجه آزمایش 1.3 باشد ، آیا این بدان معناست که IgG کمی تولید می شود و نتیجه آزمایش می تواند مثبت باشد؟ پاسخ منفی است. حتی این تفاوت کوچک به این معنی است که فرد به کووید 19 مبتلا شده است.

گاهی اوقات نتایج به شرح زیر گزارش می شود:

واکنش پذیر: شما آنتی بادی های کووید IgG 19 تولید کرده اید و ممکن است قبلاً به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا باشید.

غیر فعال: آزمایش آنتی بادی Qovid IgG 19 منفی بود. این بدان معناست که شما به کووید 19 مبتلا نشده اید.

آنتی بادی کرونر باید چه باشد؟

ممکن است این سال مطرح شود که آنتی بادی کرونر باید چه باشد؟ با توجه به روش های ارائه نتایج آزمایش های آنتی بادی ، نمی توان از میزان دقیق آنتی بادی اطلاع داشت. متخصصان آزمایشگاه ، بر اساس پروتکل های کیت ، در نهایت وجود یا عدم وجود آنتی بادی ها را در برگه نتایج گزارش می دهند. بنابراین تعیین تعداد آنتی بادی های کرونری با بررسی برگه آزمایش امکان پذیر نیست.

از چه آزمایش دیگری برای تشخیص کووید 19 استفاده می شود؟

علاوه بر آزمایش آنتی بادی عروق کرونر ، از آزمایش های PCR و آنتی ژن برای تشخیص بیماری عروق کرونر استفاده می شود.

آزمایش PCR

آزمایش PCR یک آزمایش کووید 19 است که مواد ژنتیکی ویروس را توسط آزمایشگاهی که اصطلاحاً به آن واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) می گویند ، تشخیص می دهد ، که در آن یک نمونه مایع با مخاط بینی یا گلو توسط نامزد در یک آزمایش PCR جمع آوری می شود. به

اگر نمونه در همان محل تجزیه و تحلیل شود ، نتیجه در عرض چند دقیقه در دسترس خواهد بود ، یا ممکن است چند روز یا کمی بیشتر طول بکشد تا نمونه به آزمایشگاه خارج یا مکانهایی که آزمایش در آنجا ارسال می شود ، دریافت شود. روند به تاخیر می افتد اگر آزمایش PCR توسط متخصص انجام شود ، می تواند بسیار دقیق باشد ، اما در آزمایشات سریع در برخی موارد ممکن است خطایی رخ دهد و برخی موارد ممکن است مثبت نباشد.

آزمایشات آنتی ژن

آزمایشات آنتی ژن پروتئین های خاصی را در سطح ویروس تشخیص داده و به تعیین وجود یا عدم وجود بیماری کرونر قلب کمک می کند.

حساسیت و ویژگی در آزمایش آنتی بادی به چه معناست؟

اصطلاحات دیگری نیز برای خواندن نتیجه آنتی بادی تاج آزمایش مورد نیاز است.

“حساسیت” در آزمایش آنتی بادی کرونری نشان دهنده توانایی این آزمایش در شناسایی افرادی است که دارای آنتی بادی SARS-Co 2 هستند و به عنوان یک شاخص مثبت واقعی شناخته می شود. یک آزمایش بسیار حساس که اکثر افرادی را که واقعاً آنتی بادی دارند و افراد کمی را که آنتی بادی دارند مشخص می کند ، در این آزمایش تشخیص داده نمی شود (منفی کاذب).

همچنین بخوانید: سوالات تاج و سوالات متداول

“ویژگی” توانایی آزمایش آنتی بادی کرونر در تشخیص صحیح افراد بدون آنتی بادی SARS است و به عنوان شواهد منفی واقعی شناخته می شود. یک آزمایش بسیار خاص که افرادی را که واقعاً آنتی بادی ندارند شناسایی می کند ، در حالی که تعداد کمی از افراد بدون آنتی بادی آنتی بادی را پیدا می کنند (مثبت کاذب).

ارزش پیش بینی مثبت و منفی در آزمایش آنتی بادی چه اهمیتی دارد؟

“ارزش پیش بینی مثبت و منفی” این احتمال را نشان می دهد که افرادی که تست مثبت دارند و در واقع آنتی بادی دارند یا خیر. مقادیر پیش آگهی مثبت و منفی برای آزمایش آنتی بادی کرونر با شیوع آنتی بادی های SARS_co_2 در جمعیت آزمایش در زمان معین تعیین می شود.

به زبان ساده ، ارزش پیش بینی کننده پیش بینی می کند که در صورت آزمایش آنتی بادی کرونری ، فرد چقدر مثبت یا منفی خواهد بود.

هزینه آزمایش آنتی بادی کرونر

در صورت نیاز به انجام آزمایش آنتی بادی کرونری ، خوب است بدانید که در زمان نگارش این مقاله ، در برخی از مراکز هزینه آزمایش آنتی بادی کرونر بین 150 تا 200 هزار نفر است. در بیمارستان های دولتی ، هزینه آزمایش آنتی بادی کرونر در صورت داشتن بیمه حدود 30 تا 40 هزار نفر و در صورت نداشتن بیمه حدود 90 هزار نفر خواهد بود.

آخرین کلمه

آزمایش خون کرونر یا آزمایش سرولوژی نشان می دهد که فردی قبلاً به کووید 19 مبتلا بوده است. در حال حاضر ، محققان نمی دانند که آیا وجود آنتی بادی به معنای مصونیت شما در برابر کووید 19 است و این مصونیت چقدر طول می کشد. آزمایش آنتی بادی کرونری پس از واکسیناسیون برای تعیین ایمنی یا مصونیت توصیه نمی شود زیرا حتی اگر واکسن شما کاملاً مثر باشد ، آزمایش آنتی بادی ممکن است منفی باشد و حتی آزمایش مثبت آنتی بادی نشانه ایمنی در برابر تاج دندان نیست.

منابع:

nih.gov

cdc.gov

mayoclinic.org

citymd.com

gavi.org

fda.gov

دیدگاهتان را بنویسید