آب معدنی || دکتر ، اولین و بزرگترین جامعه آنلاین بیماران و پزشکان


آب معدنی از چشمه های طبیعی و مخازن آب زیرزمینی به دست می آید. این آب سرشار از مواد ضروری است و گفته می شود که دارای خواص درمانی است. این آب حاوی کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم و سدیم است. نوشیدن این آب می تواند سلامت استخوان ، گوارش و قلب را افزایش داده و فشار خون را کاهش دهد. در این مقاله ، ما در مورد تفاوت بین آب معدنی و آب لوله کشی ، و مزایای سلامتی و عوارض جانبی احتمالی این آب صحبت می کنیم.

آب معدنی در مقایسه با آب معمولی

این آب اسیدی تر از آب لوله کشی است و به دلیل وجود اسید کربنیک طعم اسیدی دارد. هر دو نوع آب حاوی مواد معدنی هستند. بر اساس شواهد موجود ، تفاوتها قابل توجه نیست.

این آب حاوی مواد معدنی اضافی (بسته به منبع آن) یا مواد محلول برای تغییر طعم آن است. مردم معتقدند که به دلیل وجود مواد معدنی در آن خواص دارویی دارد. به گفته سازمان غذا و دارو (FDA) ، این آب باید حداقل 250 قسمت در میلیون جامد محلول داشته باشد.

همین حالا با پزشکان پزشک خود مشاوره آنلاین بگیرید

مواد معدنی که اغلب در این آب وجود دارد عبارتند از:

مواد معدنی فوق برای عملکردهای بدن مانند سنتز پروتئین ، تشکیل استخوان ، تشکیل غضروف و غیره ضروری هستند. عناصر کمیاب زیر برای برخی از عملکردهای بیولوژیکی مانند سنتز هورمون ، تولید آنزیم ، پیشگیری پوسیدگی دندان موارد دیگر ضروری هستند:

 • کبالت
 • اهن
 • Chrome
 • مس
 • ید
 • فلورین

بر خلاف آب معمولی از شیر ، این آب معمولاً در بطری های پلاستیکی یا شیشه ای ذخیره می شود. برخی افراد آب معدنی را به دلیل ارزش درمانی آن ترجیح می دهند. اما می توان از این آب برای از بین بردن باکتری ها یا سموم استفاده کرد. مصرف روزانه این آب برای حفظ تعادل آب بدن ضروری است.

جرثقیل

آب لوله کشی تصفیه شده و از طریق لوله ها و سیستم های پزشکی به خانه ها تحویل داده می شود. آب لوله کشی قبل از رسیدن به خانه های تصفیه خانه تحت یک فرآیند ضدعفونی شیمیایی قرار می گیرد. سپس آب خالص توسط سیستم لوله های زیرزمینی تأمین می شود. با این حال ، برخی از مواد معدنی موجود در آب لوله کشی می توانند باعث زنگ زدگی لوله ها شده و آب آشامیدنی را آلوده کنند. در ایالات متحده ، آب لوله کشی باید مطابق با استانداردهای قانون آب آشامیدنی سالم آژانس حفاظت محیط زیست باشد. (EPA) نامزد شده است.

فواید آب معدنی برای سلامتی

آب معدنی ، فواید و عوارض آن || دکتر

مصرف آب معدنی می تواند مزایای زیادی داشته باشد ، از جمله:

منبع منیزیم

آب معدنی منبع غنی منیزیم است که نقش مهمی در تنظیم عملکردهای بدن مانند عملکرد عصب ، کنترل سطح گلوکز خون و تنظیم فشار خون دارد. بسته به منبع ، میزان منیزیم موجود در آب معدنی می تواند متفاوت باشد. رژیم غذایی توصیه شده (ADR) برای منیزیم به شرح زیر است:

 • 310-320 میلی گرم برای زنان بالغ
 • 400-420 میلی گرم برای مردان بالغ
 • 350-400 میلی گرم برای زنان در دوران بارداری
 • 310-360 میلی گرم برای زنان در دوران شیردهی

کمبود منیزیم این می تواند علائمی مانند اضطراب ، تحریک پذیری ، خستگی ، ضعف عضلانی ، لرزش و سرگیجه ایجاد کند. در موارد شدید ، همچنین می تواند باعث تشنج صرع ، کاهش شنوایی ، میگرن ، پوکی استخوان و ضربان نامنظم قلب شود.

فشار خون پایین

آب معدنی منبع خوبی از کلسیم و منیزیم است. به همین دلیل است که گفته می شود برای افرادی که مشکلات فشار خون دارند مفید است. کمبود منیزیم و کلسیم می تواند منجر به فشار خون بالا کمک. منیزیم و کلسیم به طور فعال در فرایند الکترولیز مغز و بدن انسان نقش دارند. این تعادل الکترولیت برای حفظ فشار خون و گردش خون ضروری است. همچنین به آب رسانی سریع در افراد کمک می کند. مطالعه ای از دانشگاه گوتنبرگ (سوئد) نشان داد که نوشیدن آب معدنی می تواند به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند.

همچنین بر روی 70 نفر مبتلا به فشار خون مرزی مشخص شد که نوشیدن 1 لیتر آب معدنی در روز فشار خون آنها را کاهش می دهد. با این حال ، مطالعات بیشتری برای درک نقش نوشیدن آب معدنی در مدیریت فشار خون مورد نیاز است.

استخوان ها را تقویت کنید

آب معدنی ، فواید و عوارض آن || دکتر

کلسیم مهمترین ماده معدنی است که در رشد استخوان نقش دارد. کلسیم موجود در آب معدنی منبع مهمی از کلسیم است. کلسیم استخوان ها ، دندان ها و ناخن ها را تقویت می کند. مطالعه زنان یائسه نشان داد که مصرف منظم آب معدنی غنی از کلسیم تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد. علاوه بر این ، کنترل هموستاز منیزیم می تواند به حفظ یکپارچگی استخوان کمک کند.

بهبود سلامت دستگاه گوارش

آب معدنی حاوی سولفات منیزیم و سولفات سدیم است که می تواند به بهبود حرکت بارور و قوام مدفوع در طول یبوست کمک کند. مطالعه ای در ژاپن نشان داد که مصرف کم منیزیم با یبوست ارتباط دارد.

بهبود سلامت قلب

مطالعه زنان یائسه توسط شورای تحقیقات علمی اسپانیا نشان داد که این آب بی کربنات سدیم بر کلسترول و متابولیسم تریآسیل گلیسرول بعد از غذا تأثیر دارد. مطالعه دیگری در زنان یائسه نشان داد که مصرف آب معدنی گازدار کلسترول تام و کلسترول LDL را کاهش می دهد که خطر را افزایش می دهد. بیماری های قلبی عروقی کاهش می دهد. گفته می شود که میزان منیزیم موجود در آب آشامیدنی با بیماری های مرده کرونر قلب رابطه معکوس دارد. با این حال ، برای درک اینکه چگونه نوشیدن این آب سلامت قلب را تقویت می کند ، به مطالعات طولانی مدت بیشتری نیاز است.

قانون چربی بدن

آب معدنی یک مکمل ضروری بدون چربی است که مقدار مناسب مواد معدنی را در متابولیسم چربی می دهد ، که به تجزیه چربی کمک می کند و برای سوزاندن لایه های چربی در بدن ضروری است. بنابراین ، نوشیدن آب معدنی قبل از غذا (1.5 لیتر در روز) با رژیم کم کالری می تواند به کنترل افزایش وزن کمک کند.

حالا که همه چیز را در مورد فواید آب معدنی برای سلامتی می دانید ، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه برای پوست شما مفید است.

آیا آب معدنی برای پوست و صورت شما مفید است؟

آب معدنی ، فواید و عوارض آن || دکتر

این آب می تواند منبع جدیدی از ذرات مفید سیلیس برای پوست باشد. سیلیس برای پوست عالی است. سیلیس باعث تولید کلاژن در پوست شما می شود. افزایش کلاژن چین و چروک ، لکه های تیره و تیرگی را کاهش می دهد. علاوه بر این ، کمبود سیلیس باعث پیری پوست می شود. به همین دلیل است که این آب می تواند منبع خوبی برای سلامت پوست باشد. با این حال ، مطالعات بیشتری برای درک این مزیت آب معدنی مورد نیاز است. اگرچه این آب به طور کلی برای نوشیدن بی خطر است ، اما عوارض جانبی زیادی دارد.

آب معدنی چه عوارضی دارد؟

به طور کلی نوشیدن این آب سالم تلقی می شود. با این حال مصرف زیاد این آب عوارض جانبی دارد و تحقیقات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است. بسیاری از مطالعات بر روی آب معدنی بطری شده بر انتقال مواد شیمیایی شیمیایی از بطری های پلاستیکی به آب متمرکز شده اند. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که میکروپلاستیک های آب می توانند در بدن تجمع کرده و باعث التهاب شوند. اسید کربنیک موجود در آب معدنی گازدار می تواند باعث تورم شود. این آب نسبت به آب لوله کشی معمولی میکروب کمتری دارد. بنابراین ، ضدعفونی (بر خلاف آب لوله کشی) انجام نمی شود و حاوی میکروب است. همچنین گاهی اوقات با دی اکسید کربن ترکیب می شود.

سمیت پلاستیکی

میکروپلاستیک ها اقلام کوچکی هستند که مزایای بالقوه ای برای سلامتی دارند. بطری های پلاستیکی حاوی بیسفنول A هستند که گفته می شود عملکرد هورمونی بدن را مختل می کند. این اقلام همچنین در غذاهای دریایی ، نوشیدنی هایی مانند آبجو و نمک غذا یافت می شود. اگرچه ریزپلاستیک های موجود در آب بطری باعث ایمنی نمی شوند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

زخم های دندانی

دندان خردمند و راه حل های آن را خرد کنید | دکتر

آب معدنی گازدار می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. مطالعه دانشگاه بیرمنگام نشان داد که آب معدنی گازدار بیشتر از آب شیر معمولی به مینای دندان آسیب می رساند ، اما کمتر از نوشابه. آب گازدار نسبت به آب لوله کشی معمولی اسیدی تر است. مطالعه انجام شده در کره نشان داد که آب گازدار تولید شده از خاکستر سودا باعث کاهش سختی مینای دندان می شود. اما تأثیر آن کمتر از الکل بر روی دندان است.

نگرانی های زیست محیطی

آلودگی بطری های پلاستیکی آب تهدیدی جدی برای محیط زیست است. با این حال ، دانشمندان دریافته اند که تصفیه آب لوله کشی با تجهیزات اسمز معکوس داخلی سازگارترین راه حل برای ایمن نگه داشتن آب است. از آنجا که تولید بطری ها به انرژی و مواد اولیه بیشتری نیاز دارد ، به ویژه در بطری های آب شیشه ای ، تصفیه منظم آب مطلوب ترین انتخاب است.

اخرین حرف

آب معدنی ، طبق تعریف ، سرشار از مواد معدنی است و گفته می شود که دارای چندین خاصیت درمانی است. با این حال ، تحقیقات محدودی برای اثبات مزایای آن در دسترس استبه نوشیدن آن هنوز بی خطر تلقی می شود. از سوی دیگر ، به نظر می رسد آب معدنی فواید زیادی برای سلامتی دارد ، از بهبود تراکم استخوان گرفته تا بهبود سلامت دستگاه گوارش. اما به سمیت پلاستیک (به دلیل ریز پلاستیک در بطری) و فرسایش مینای دندان مربوط می شود.

منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-mineral-water/

دیدگاهتان را بنویسید